Heliatek - rewolucyjne panele fotowoltaiczne

Reklama

wt., 06/08/2021 - 16:10 -- MagdalenaL

                                       © Courtesy of Energy Observer Solutions

 

A gdyby tak przystanki autobusowe, dachy szkół, czy budynki produkowały energię? Heliatek, niemiecki start-up, opracował giętkie, samoprzylepne i w pełni organiczne panele słoneczne, które mogą być instalowane w absolutnie dowolnym miejscu, nawet tam, gdzie dotychczasowe rozwiązania fotowoltaiczne napotykały ograniczenia.

Panele mogą być instalowane na każdym rodzaju powierzchni

Wyobraź sobie, że każda powierzchnia wystawiona na działanie promieni słonecznych mogłaby wytwarzać prąd. To marzenie udało się zrealizować firmie Heliatek dzięki giętkim i samoprzylepnym panelom fotowoltaicznym, które można umieścić w dowolnym miejscu i wkroczyć z produkcją energii słonecznej w nowy wymiar

Konwencjonalne panele słoneczne ważą do 25 kilogramów i wytwarzają ogromne ilości ciepła, przez co można je instalować tylko w miejscach spełniających określone wymagania.

Rozwiązanie firmy Heliatek nie przekracza kilku gramów i umożliwia wytwarzanie do 85 watów energii na metr kwadratowy powierzchni.

Panele te zbudowane są z nanocząstek węglowych, rozmieszczonych na taśmie polietylenowej, które mają zdolność przekształcania światła w elektryczność.

Dodatkowo nie wymagają specjalnej konserwacji, są odporne na niekorzystne warunki pogodowe i są łatwe w montażu. Możliwości instalacyjne są praktycznie nieograniczone. Każda powierzchnia wystawiona na działanie promieni słonecznych może stać się źródłem energii - przystanki autobusowe, ściany, budynki, pojazdy, ubrania i wiele innych...

Heliatek wpisuje się w nieunikniony proces transformacji energetycznej

Odnawialne źródła energii stanowią obecnie zaledwie 2% światowej produkcji energii elektrycznej, podczas gdy paliwa kopalne uwalniają codziennie coraz więcej gazów cieplarnianych, przyśpieszając globalne ocieplenie klimatu.

Naukowcy wyznaczyli na rok 2030 „punkt bez powrotu”. Heliatek przyczynia się do zrównoważonej transformacji energetycznej tworząc przyszłość paneli fotowoltaicznych.

Autor: 
RTBF TENDANCE wraz z AFP , tłumaczenie: Zuzanna Duda
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama