Handel światowy ożywia się szybciej niż oczekiwano

Reklama

wt., 04/06/2021 - 18:47 -- MagdalenaL

Źródło: https://unsplash.com/photos/zl_XTluNrec  

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w 2020 roku import i eksport spadł o pięć procent. To mniej niż oczekiwano. Obserwujemy ożywienie i wzrost gospodarczy. 

Według Światowej Organizacji Handlu (WTO) handel towarami ma wzrosnąć w tym roku o 8,8%. Przy czym w  październiku zakładano jeszcze 7,2%. 

Tłem wydarzeń jest pandemia, która poważnie osłabiła gospodarkę. Jednak nie tak bardzo, jak początkowo oczekiwano, ponieważ spadek obrotów towarami w 2020 roku nie był aż tak dramatyczny, jak się obawiano. Wynosił 5,3% w porównaniu do roku poprzedniego, przy czym w październiku szacowano wartości na poziomie 9,2%. Pół roku wcześniej WTO ostrzegała nawet przed spadkiem o 12,9%. 

WTO oczekuje również, że światowa gospodarka odnotuje w tym roku wzrost gospodarczy na poziomie 5,1%, po spadku do 3,8% w roku 2020. 

Pandemia pozostaje jednak zagrożeniem dla gospodarki. „Covid-19 pozostaje największym zagrożeniem dla perspektyw handlowych, ponieważ nowe fale infekcji mogą szybko zniweczyć wszelkie nadzieje na ożywienie” - stwierdziła WTO. „Najlepszym bodźcem, który może pomóc w szybkim ożywieniu jest dostęp do szczepionek” - powiedziała szefowa WTO, Ngozi Okonjo-Iweala. Należy zwiększyć możliwości produkcji szczepionek, w tym w krajach rozwijających się, powiedziała. 

Dalsze prognozy są nieco mniej optymistyczne. Według obecnych szacunków, tempo wzrostu dla handlu towarami w 2022 r. będzie wolniejsze i będzie wynosiło około 4%, jak szacuje WTO. Przyczynami nieoczekiwanie pozytywnego rozwoju sytuacji było ogłoszenie skutecznych szczepionek w listopadzie, a także duże pakiety stymulujące gospodarkę w wielu krajach. Jak twierdzi WTO, popyt prawdopodobnie wzrośnie w tym roku, zwłaszcza w Ameryce Północnej. Według prognozy europejski eksport może wzrosnąć o 8,3%. 

Kryzys szczególnie mocno uderzył w Bliski Wschód, Amerykę Południową i Afrykę, gdzie import spadł o prawie 10% lub więcej. W Europie import spadł o 7,6%, a w Ameryce Północnej o 6,1%. Najmniejszy spadek odnotowała Azja: 1,3%.  

Autor: 
tłum: Paulina Leopold
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama