Gwałtowne starcia podczas demonstracji przeciwko kolejnym lockdown-om w Europie

Reklama

śr., 11/24/2021 - 23:57 -- MagdalenaL

Oddziały antyterrorystyczne porządkują ulice Hagi po wybuchu zamieszek.

(CNN)- Protesty w krajach europejskich przeciwko nowym restrykcjom związanym z wirusem Covid-19 gwałtownie wzrosły w ciągu weekendu, w trakcie, gdy liczba zachorowań na kontynencie wciąż się zwiększa.

Zamieszki w Hadze wybuchły w sobotę, w związku z nowymi środkami rządu holenderskiego przeciwko koronawirusowi. Nagranie z miejsca zdarzenia pokazuje, jak policja używa armatek wodnych i szarżuje na grupy demonstrantów.

W zeszłą sobotę Holandia ponownie rozpoczęła trzy tygodnie częściowego lockdown-u i planuje teraz zakazać nieszczepionym osobom wstępu do niektórych obiektów.

Pięciu policjantów zostało rannych podczas starć w Hadze, z których jeden został zabrany do szpitala z powodu wstrząsu mózgu, a dwóch doznało uszkodzenia słuchu od głośnych fajerwerków, powiedziała policja w oświadczeniu.

"Grupa wznieciła pożary, dokonała zniszczeń, napadła na kierowców i obrzuciła policjantów kamieniami i ciężkimi fajerwerkami", powiedziała policja, potwierdzając, że dokonano 19 aresztowań.

Dodała, że jeden z demonstrantów wrzucił kamień przez okno karetki pogotowia, która przewoziła pacjenta do szpitala.

Tysiące protestujących wzięło udział w sobotę w pokojowym marszu w stolicy kraju, Amsterdamie. Holenderski nadawca publiczny NOS, podał również informacje o zamieszkach w mieście Urk i miastach południowej prowincji Limburgia. Protesty są następstwem gwałtownych starć w piątek wieczorem w portowym mieście Rotterdam, podczas których policja została zmuszona do oddania strzałów z broni palnej, aby rozproszyć tłum, a 51 osób zostało aresztowanych.

 

Austra- Protestujący przeciwko następnym lockdown-om rozpalili pochodnie w sobotę, w Wiedniu.

W sobotę około 40.000 osób wyszło na ulice Wiednia w największym jak dotąd proteście związanym z koronawirusem. Policja próbowała załagodzić protest i kiedy "nastroje były bliskie załamania", przestała karać mandatami osoby nie noszące masek na twarzy, powiedział Franz Eigner, wiceprezydent wiedeńskiej policji podczas konferencji prasowej w niedzielę.

Niektórzy policjanci zostali spryskani "niezidentyfikowaną cieczą", a protestujący próbowali oślepić helikopter laserem, powiedział Eigner.

Niewielka liczba protestujących była "wyjątkowo skłonna do przemocy", powiedział austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer, podczas konferencji prasowej, co powiązał z "prawicową sceną ekstremistyczną".

 

Austria przywróci w poniedziałek częściowy lockdown kraju i wprowadzi obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi od lutego przyszłego roku.

Ponad 1400 policjantów zostało rozmieszczonych w całym kraju w celu utrzymania porządku publicznego, jak podała policja. W jednym z "gorących" protestów w centrum Wiednia użyto gazu pieprzowego, jak dodała policja.

W sobotę Francja wysłała dziesiątki elitarnych funkcjonariuszy policji i antyterrorystów na karaibską wyspę Gwadelupę, po tym, jak wbrew obowiązującej w nocy godzinie policyjnej, doszło tam do grabieży i podpaleń.

Prefekt wyspy w piątek wprowadził nakaz pozostania w domu po tym, jak protesty przeciwko szczepionce przerodziły się w przemoc poprzedniej nocy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powiedziało, że 31 osób zostało aresztowanych.

Około 15 000 osób protestowało w sobotę w Zagrzebiu przeciwko działaniom chorwackiego rządu, związanym z koronawirusem. Od poniedziałku tylko osoby z paszportami Covid mogą wchodzić do budynków rządowych i publicznych w Chorwacji.

 

Autorzy: Rob Iddiols and Jo Shelley, CNN

 

Autor: 
Rob Iddiols and Jo Shelley / tłum. Michał Kubiński
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama