Greensill: Gniew Lady Heywood spowodowany „zrobieniem kozła ofiarnego” z jej zmarłego męża

Reklama

ndz., 07/25/2021 - 22:02 -- MagdalenaL

Oryginalny tytuł: "Greensill: Gniew Lady Heywood spowodowany „zrobieniem kozła ofiarnego” z jej zmarłego męża podczas dochodzenia"

 

Wdowa po byłym szefie służby cywilnej powiedziała BBC, że jej zmarły mąż został skutecznie „zakneblowany” przez rządowe śledztwo w sprawie lobbingu.

W dokonanym przeglądzie stwierdzono, że Lord Jeremy Heywood nie rozważył w pełni konfliktu interesów w kwestii rządowej roli finansisty Lexa Greensilla.

Lady Suzanne Heywood powiedziała, że raport zrobił kozła ofiarnego z jej zmarłego męża.

Dodała, że nie uwzględniono również roli ministrów w podpisaniu nominacji dla pana Greensilla.

Rzecznik gabinetu powiedział, że proces był „sprawiedliwy”, a przegląd wysłuchał obaw Lady Heywood.

Lord Heywood, który zmarł na raka w 2018 roku, przez kilkadziesiąt lat przebywał w sercu Downing Street, służąc pod rządami Tony'ego Blaira i Gordona Browna, zanim został sekretarzem gabinetu za rządów Davida Camerona.

Prawnik Nigel Boardman został powołany przez Borisa Johnsona w kwietniu tego roku, aby zbadać rolę, jaką odgrywa pan Greensill w rządzie. Doszło do tego przez odkrycia na temat lobbingu ministrów Camerona w imieniu Greensill Capital, która upadła w marcu tego roku.

 

„Okropny proces”

Raport pana Boardmana, opublikowany w czwartek, wykazał, że australijski finansista czasami cieszył się „niezwykle uprzywilejowanymi” relacjami z ministrami.

Stwierdzono, że Lord Heywood był „głównie odpowiedzialny” za wprowadzenie pana Greensilla do rządu koalicyjnego.

Jednak Lady Heywood, która była starszą urzędniczką państwową, a teraz jest dyrektorką naczelną międzynarodowego domu inwestycyjnego, powiedziała, że przegląd Boardmana był „sfabrykowanym atakiem” na jej zmarłego męża.

Przemawiając w programie BBC Radio 4's Today, oskarżyła dochodzenie o „próbę wrobienia mojego męża, jak sądzę, aby odwrócić uwagę od rzeczy, które wydarzyły się znacznie później po jego śmierci”.

Powiedziała, że nikomu nie pozwolono reprezentować jej męża podczas przeglądu, a dostęp do dokumentów z przeglądu uzyskała dopiero w zeszłym tygodniu – podczas gdy wszystkie inne strony miały dostęp od początku przeglądu w kwietniu.

Lady Heywood powiedziała, że „jest to sprzeczne z każdym możliwym precedensem – jeśli weźmiesz pod uwagę Dyson Review, Bloody Sunday Review, wszyscy ci, którzy mogą być reprezentowani przez osoby, których już z nami nie ma … skutecznie zakneblował mojego męża, aby zrobić z niego kozła ofiarnego w tym procesie”.

Dodała, że dziesięć lat temu pan Greensill został „mianowany na stanowisko sprawujące władzę ministerialną” z „całkowicie jasnymi wynikami”, w momencie, gdy „finansowanie dostaw łańcuchowych zostało uznane przez rząd koalicyjny za priorytet”.

Powiedziała, że była „przerażona” „absolutnie okropnym procesem” tego przeglądu.

W oświadczeniu po opublikowaniu raportu Lady Heywood opisała go jako „nic innego niż parodię”, dodając: „Jego nieobecność jest wykorzystywana do zniekształcania faktów sprzed dekady i odwracania uwagi od zakłopotania obecnego rządu po upadku Greensill Capital długo po śmierci Jeremy'ego”.

 

„Platformy obrotu”

Podczas pobytu pana Camerona na Downing Street pan Greensill nieformalnie pracował w rządzie, zanim został nieodpłatnym doradcą w zakresie finansowania dostaw łańcuchowych – techniki mającej na celu ułatwienie firmom otrzymywanie płatności.

Boardman powiedział, że, ówczesny sekretarz gabinetu Lord Heywood, wyznaczył go później na stanowisko w Sekretariacie Gospodarki i Rozwoju Biura Rady Ministrów.

Mówi, że stało się tak, gdy Greensill próbował założyć Greensill Capital, czyli swoją własną firmę, która specjalizowała się w finansowaniu dostaw łańcuchowych.

Pan Boardman odkrył, że Greensill był w stanie „wykorzystać swoją pozycję” do organizowania spotkań z dużymi firmami i dał mu „platformę obrotu” dla swojej firmy.

W szczególności krytykuje Lorda Heywooda, mówiąc, że „powinno być oczywiste”, że Greensill buduje firmę i „powinien rozważyć kwestię konfliktu interesów”.

„Nie jest jasne, dlaczego panu Greensillowi pozwolono pozostać na stanowisku doradcy rządu w zakresie finansowania dostaw łańcuchowych w zaistniałych okolicznościach” – dodał.

Boardman powiedział, że nie wiadomo, czy ministerialna aprobata jest „poszukiwana, czy uzyskiwana” na mianowanie Greensilla na sprawowanie jego późniejszej funkcji.

Ale pan Boardman powiedział, że czytelnicy raportu powinni „pamiętać”, że nie może on zawierać osobistego wyjaśnienia Lorda Heywooda, który zmarł w listopadzie 2018 roku.

Rzecznik gabinetu powiedział, że rząd uznał „niesamowity wkład Lorda Heywooda w życie publiczne”, dodając, że „ten raport tego nie kwestionuje”.

„To był uczciwy proces i wysłuchaliśmy obaw Lady Heywood. Teraz dokładnie rozpatrzymy raport i odpowiemy we właściwym czasie” – dodali.

Autor: 
tłum. Natalia Stawicka
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama