Gérard Depardieu oskarżony o gwałty i napaść seksualną

Reklama

śr., 02/24/2021 - 14:21 -- MagdalenaL

Oskarżenia wobec 72-letniego francuskiego aktora padły w grudniu, podała we wtorek agencja prasowa Agence France Presse.

Gérard Depardieu, ikona francuskiego kina, został oskarżony 16 grudnia o gwałty i napaść seksualną, których rzekomo dopuścił się latem 2018 na młodej aktorce. Depardieu zaprzecza oskarżeniom. O sprawie AFP dowiedziała się we wtorek 23 lutego od osoby bliskiej sprawie. 

Skarżącej, która zeznała żandarmerii w sierpniu 2018, że została dwukrotnie zgwałcona w paryskim mieszkaniu gwiazdy kilka dni wcześniej, udało się doprowadzić do tego, że śledztwo, początkowo prowadzone przez paryską prokuraturę, powierzono sędziemu śledczemu. 

Aktor zaprzecza oskarżeniom 

Skontaktowany przez AFP adwokat aktora, Hervé Témime, ubolewał nad tym, że ta informacja trafiła do mediów. Gérard Depardieu, wobec którego nie zastosowano policyjnego nadzoru „kategorycznie zaprzecza zarzucanym mu czynom” wskazał prawnik. 

Młoda aktorka w wieku około dwudziestu lat początkowo złożyła skargę na posterunku żandarmerii w Lambesc (departament Bouches-du-Rhône) pod koniec sierpnia 2018. Oskarżyła aktora o dwa gwałty i napaść seksualną do których miało dojść w paryskim domu gwiazdy, luksusowej kamienicy w 6. dzielnicy Paryża 7 i 13 sierpnia 2018. 

Według źródła bliskiego całej sprawie, aktor jest przyjacielem rodziny ofiary. „Sprawa nie ma żadnego zawodowego kontekstu” podaje, choć wcześniej media wspominały o „próbie w teatrze”. 

Sądowa procedura wszczęta w Aix-en-Provence przeciw francuskiemu aktorowi, od 2013 obywatela Rosji, została przeniesiona do Paryża. 

Spotkanie skarżącej i oskarżonego 

4 czerwca 2019 prokuratura umorzyła trwające dziewięć mięsiecy śledztwo, tłumacząc, że „nie udało się dokładnie określić elementów konstytutywnych zarzucanych czynów”. 

Zachowane w tajemnicy przed opinią publiczną spotkanie wyjaśniające między aktorem a aktorką odbyło się w siedzibie policji śledczej w Paryżu, podaje nasze źródło. 

W połowie sierpnia 2020, skarżącej udało się uzyskać ponowne wszczęcie śledztwa dzięki specjalnej procedurze, która pozwala na automatyczne wyznaczenie sędziego mającego nadzorować śledztwo. 

Skontaktowana przez agencję AFP adwokat skarżącej, Elodie Tuaillon-Hibon, poprosiła o uszanowanie „intymności i prywatności jej klientki”. 

 

Autor: 
Redakcja L’Obs z AFP, tłum: Bazyli Chara 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama