Francja zakaże od stycznia używania plastikowych opakowań na owoce i warzywa

Reklama

wt., 10/19/2021 - 22:25 -- MagdalenaL

Mężczyzna układa jabłka na straganie na targowisku Barbes w Paryżu, 18 Marca 2020. Fot.: Joel Saget/AFP via Getty Images

(CNN) – Jak zapowiedział w poniedziałek minister środowiska, od stycznia 2022 roku Francja wprowadzi zakaz plastikowych opakowań na niemal wszystkie owoce i warzywa, podejmując próbę zredukowania plastikowych odpadów.

Wprowadzając w życie przepis z lutego 2020 roku, rząd opublikował listę około 30 owoców i warzyw, które od 1 stycznia będą musiały być sprzedawane bez plastikowych opakowań. Na liście znajdują się zarówno pory, bakłażany i okrągłe pomidory, jak i jabłka, banany i pomarańcze.

„Używamy skandalicznej ilości jednorazowego plastiku w naszym codziennym życiu. Prawo ekonomii cyrkulanej dąży do ograniczenia konsumpcji plastiku i usprawnienia procesu jego zastępowania przez inne materiały lub opakowania dające poddać się recyklingowi,” oświadczyło ministerstwo.

Oszacowało też, że 37% owoców i warzyw sprzedawanych jest w opakowaniach i oczekuje, że wprowadzone rozwiązanie zapobiegnie zużyciu ponad miliarda bezużytecznych, plastikowych przedmiotów rocznie.

Prezes francuskiej federacji sprzedawców owoców Francois Roch stwierdził, że przestawienie się na kartony będzie trudne w tak krótkim czasie.

„Co więcej, sprzedaż produktów luzem jest problematyczna, ponieważ klienci ich dotykają, a ludzie nie chcą aby ich owoce były dotykane przez innych klientów,” powiedział.

Zakaz opakowań jest częścią wieloletniego programu rządowego mającego na celu wyeliminowanie plastiku. Od 2021 roku Francja zakazuje używania plastikowych słomek, kubków, sztućców, a także styropianowych pudełek na wynos.

Krojone owoce i ograniczona ilość delikatnych owoców i warzyw póki co wciąż może być sprzedawana w plastikowych opakowaniach, jednak ma to zostać wycofane do końca 2026 roku.

Wraz z końcem 2023 roku plastikowe opakowania zostaną zakazane dla pomidorów cherry, zielonej fasolki i brzoskwiń, a pod koniec 2024 roku dla cykorii, szparagów, pieczarek, niektórych sałat i ziół, oraz wiśni.

Z końcem 2026 roku maliny, truskawki i inne delikatne owoce jagodowe będą musiały być sprzedawane bez plastiku.

Od 2022 roku, w ramach redukcji zużycia plastikowych butelek, w przestrzeni publicznej będą musiały znaleźć się źródełka wody; prasa i publikacje reklamowe będą musiały być wysyłane bez zawijania w plastikową taśmę, natomiast restauracje fast-food nie będą mogły oferować darmowych plastikowych zabawek.

Od stycznia 2023 roku Francja zakaże również jednorazowej zastawy w restauracjach fast-food w przypadku posiłku na miejscu.

Autor: 
CNN Tłum.: Marcin Lejza
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama