Fenomen: Samica przejmuje władzę w japońskiej kolonii małp

Reklama

czw., 08/05/2021 - 13:51 -- MagdalenaL

Oita. Girlpower w świecie japońskich małp, po raz pierwszy w prawie 70-letniej historii kolonii makaków na wyspie Kyushi samica została szefową grupy liczącej prawie 700 zwierząt. 9-letnia samica Yakei przejęła władzę, kiedy 31-letni samiec, który kiedyś stał na czele stada, dał za wygraną.

Droga na szczyt Yakei rozpoczęła się w kwietniu tego roku, kiedy wygrała walkę z własną matką, by stać się dominującą samicą w kolonii ogrodu zoologicznego Takasakiyama w Oitcie. Dla prawie każdej samicy małpy jest to najwyższa osiągalna pozycja, ale Yakei zdecydowała rzucić swoje 10-kilowe ciało w wir walki, aby zagrozić również pozycji mężczyzn.

Lanie

Z końcem czerwca wyzwała na pojedynek samca alfa, 31-letniego Sanchu, lidera grupy B w parku, i jego także pokonała. Sanchu był już pięć lat szefem jednej z dwóch grup makaków w parku. Opiekuni zwierząt ogrodu zoologicznego widzieli całe zajście i postanowili przeprowadzić “test orzeszków ziemnych” - grupie został zaoferowany zapas orzeszków, by zobaczyć, co się stanie. Sanchu pozwolił Yakei pierwszej wybrać, czym potwierdził swoją abdykację.

Od tamtej pory Yakei jest całkowicie uznawana za samca w grupie. Wspina się po drzewach i potrząsa gałęziami, co jest wyraźną oznaką siły i bardzo rzadko występuje u samic - mówi przewodnik po parku Satoshi Kimoto dla “The Guardian”. Biega wkoło z ogonem w powietrzu, co również jest bardzo niezwykłe. Według Kimoto personel nie ma żadnego wyjaśnienia na zachowanie Yakei.

Park Takasayikama, założony w 1952 roku, jest domem dla około 1500 makaków, które są podzielone na dwie grupy: grupę A i B. Yakei przejęła teraz władzę w grupie B. Małpy żyją głównie na zalesionej górze po środku parku i od czasu do czasu schodzą po jedzenie, które zapewniają im opiekunowie. Na wolności w Japonii żyje około 100 tys. makaków.

Autor: 
Redakcja zagraniczna Telegraaf / tłumaczyła: Maria Stengert
Źródło: 

telegraaf.nl

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama