Fake news: w Izraelu nie dochodzi do strzelanin w szkołach, ponieważ młodzież nosi broń

Reklama

śr., 06/15/2022 - 21:55 -- MagdalenaL

Po strzelaninie w szkole w Uvalde, w Teksasie, w Stanach Zjednoczonych trwa debata na temat zaostrzenia kontroli nad bronią, a w sieci pojawiły się błędne informacje na jej temat.

W mediach społecznościowych szeroko udostępniono wprowadzający w błąd wpis, w którym stwierdzono, że w Izraelu nigdy nie doszło do masowej strzelaniny, ponieważ nastolatki mogą nosić broń do szkoły.

Po ostatnich masowych strzelaninach w Uvalde i Buffalo w stanie Nowy Jork Izba Reprezentantów USA zatwierdziła nowy, szeroko zakrojony projekt ustawy o kontroli broni.

Obejmuje ona zakaz sprzedaży broni półautomatycznej osobom poniżej 21 roku życia oraz zakaz używania magazynków o dużej pojemności.

 

Według danych Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego od 1970 roku w Stanach Zjednoczonych doszło do 2052 strzelanin w szkołach.

Jednak sprzeciw Republikanów w Senacie oznacza, że nowa ustawa najprawdopodobniej nie wejdzie w życie. W czasie debaty w Internecie, zarówno w USA, jak i na całym świecie, szerzy się dezinformacja na temat kontroli broni.

W jednym z ostatnich wpisów stwierdzono, że w Izraelu nie dochodzi do masowych strzelanin, ponieważ nastolatkom wolno nosić broń do szkoły.

 

W porównaniu z USA, w Izraelu doszło do zaledwie pół tuzina ataków na szkoły. Dlatego twierdzenie, że nie ma tam strzelanin, nie jest do końca prawdziwe.

Jeśli chodzi o posiadanie broni w Izraelu, może się to wydawać zaskakujące, ale tylko 2% ludności posiada broń.

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są surowe warunki wstępne, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać osobistą broń palną. Osoba musi mieć ukończone 27 lat lub 18 lat, jeśli służyła w izraelskim wojsku. Musi także przejść badanie zdrowia psychicznego i udowodnić, że jej zawód wymaga posiadania broni prywatnej.

Jak podaje Ministerstwo Obrony Izraela, z uwagi na ścisłą kontrolę nad bronią, wskaźnik przyjęć osób ubiegających się o pozwolenie na broń wynosi około 65%.

Po przeprowadzeniu wyszukiwania zdjęć Euronews ustaliła, że zdjęcie wykorzystane do rozpowszechniania fałszywych twierdzeń było wielokrotnie publikowane od 2014 r.

Chociaż Euronews nie mogła potwierdzić dokładnego kontekstu tego zdjęcia, jeden z blogów opisał je jako sekcję kobiecą Sił Obronnych Izraela (IDF).

Personel wojskowy ma prawo do noszenia broni w mundurze i poza nim, jeśli ukończył 18 lat. Nie ma dowodów na to, że zdjęcie przedstawia nastolatków noszących broń na zajęcia.

To fałszywe twierdzenie spowodowało powstanie mylnych pogłosek, że noszenie broni oznacza mniej przemocy w kraju.

„Pogląd, że jedynym sposobem na powstrzymanie złego mężczyzny z bronią jest dobry mężczyzna z bronią, został obalony”, stwierdził Iain Overton, dyrektor wykonawczy organizacji Action on Armed Violence.

 

„Jeśli spojrzeć na dane dotyczące masowych strzelanin w USA, to uzbrojeni obywatele powstrzymali mniej niż 2 procent z nich. Bardzo rzadko zdarza się, że uzbrojeni obywatele strzelają do napastnika”.

„To twierdzenie nie wytrzymuje konfrontacji z twardymi faktami i elementami”, powiedział Euronews.

W Europie było wiele przykładów potwierdzających ten argument. W Wielkiej Brytanii doszło do kilku masowych strzelanin, np. w Dunblane w 1996 r. i w Hungerford w 1987 r., ale wtedy wprowadzono bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące broni palnej.

„Wielka Brytania wprowadziła bardzo surowe przepisy dotyczące broni, które się sprawdziły. W kraju tym bardzo trudno jest wejść w posiadanie broni”, przekazał Overton.

 

„Wiemy, że złagodzenie przepisów dotyczących broni prowadzi do wzrostu liczby zgonów z jej użyciem. To jest niepodważalne. Nigdy nie widzieliśmy, żeby było odwrotnie”.

 

Autor: 
Autor: Sophia Khatsenkova / Tłumacz: Barbara Błażkiewicz
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama