„Eurowizja-2023” odbędzie się w Wielkiej Brytanii, ale w konkursie zostanie uwzględniona Ukraina

Reklama

pon., 08/01/2022 - 10:45 -- MagdalenaL

Europejska Unia Nadawców (EBU) i BBC potwierdzają, że Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 odbędzie się w Wielkiej Brytanii w imieniu tegorocznego ukraińskiego nadawcy – zwycięscy Suspilne Movlennya. Jest to określone w komunikacie prasowym związku.

Po podjęciu decyzji, że niestety nie będzie możliwe zorganizowanie w następnym roku konkursu na Ukrainie ze względów bezpieczeństwa, EBU rozważyła szereg opcji ze zwycięskim nadawcą. W wyniku rozmów EBU zaprosiło brytyjskiego nadawcę publicznego BBC do bycia organizatorem Eurowizji 2023.

„Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że BBC zgodziło się na organizację Konkursu Piosenki Eurowizji w Wielkiej Brytanii w 2023 roku” – powiedział Martin Osterdahl, dyrektor generalny Konkursu Piosenki Eurowizji. - „BBC już cztery razy podejmowało się organizacji konkursu zamiast innych zwycięskich krajów. Kontynuując tę ​​tradycję solidarności, wiemy, że przyszłoroczny konkurs zaprezentuje kreatywność i umiejętności jednego z najbardziej doświadczonych europejskich nadawców publicznych, zapewniając jednocześnie, że tegoroczni zwycięzcy – Ukraina – będą wspominani i prezentowani podczas całego wydarzenia”.

Przewodniczący rady Suspilne Movlenya Mykola Chernotyckyi dodał, że Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 odbędzie się nie na Ukrainie, ale na wsparcie Ukrainy.

Przedstawiciele rady Suspilne Movlenya będą współpracować z BBC nad opracowaniem i wdrożeniem ukraińskich elementów w przyszłorocznym programie. Ukraina, jako kraj zwycięski w konkursie Eurowizja 2022, również automatycznie wejdzie do finału nadchodzącego konkursu.

17 czerwca Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że ​​„biorąc pod uwagę obecne okoliczności”, Ukraina nie będzie mogła zorganizować Eurowizji 2023 i proponuje przeprowadzenie konkursu piosenki w Wielkiej Brytanii.

W maju ukraińska grupa Kalush Orchestra wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji 2022. Zwycięską piosenką była kompozycja Stefanii. Drugie miejsce w konkursie wywalczyła Wielka Brytania.
 

Autor: 
Radio Svoboda /Tłum. Kseniia Zvarych
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama