Ekonomiści żądają więcej imigrantów i wyższego wieku emerytalnego

Reklama

śr., 04/14/2021 - 14:17 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Monika Skolimowska/ picture alliance / Monika Skolimowska/dpa-Zentralbild/dpa

Grążące w Niemczech braki specjalistów różnych dziedzin mają się drastycznie pogłębiać aż do 2040 roku, takie są wyniki badań przeprowadzonych przez IW Köln. Państwo powinno już teraz podjąć kroki, aby przerwać ten trend, tego domagają się ekonomiści.

Niemcom grozi pogłębiający się coraz bardziej kryzys w związku z brakiem specjalistów. Według badań przeprowadzonych przez Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW), przedsiębiorstwa mogą stracić co 8 wykwalifikowanego pracownika, jeśli państwo nie podejmie takich kroków jak przeprowadzenie planowanej imigracji oraz podniesienie wieku emerytalnego. Przy czym nie wzięto jeszcze pod uwagę skutków pandemii koronawirusa.

Naukowcy zbadali 3 możliwe scenariusze, które czekają nas po odejściu z rynku pracy tzw. Generacji baby boomers:

-jeżeli ustalenia emerytalne nie zmienią się, a liczba imigrantów będzie niska, liczba specjalistów spadnie z najgorszym wypadku w roku 2040 o 4,2 miliony lub 12 % i wyniesie 21,2 milionów,

- bardziej prawdopodobny jest scenariusz pośredni, w którym liczba fachowców spadnie o 3,1 mln lub 8,8 %,

- z opracowanym rozwojem regulacji imigracyjnych i późniejszym przejściem na emeryturę, liczba aktywnych zawodowo specjalistów w wieku 20-69 lat, mogłaby pozostać praktycznie niezmieniona. Tyle naukowcy.

 

Gospodarka musi się z pewnością nastawić na to, że w najbliższych dziesięcioleciach, bardzo zmieni się dostępność specjalistów. Coraz więcej młodych ludzi pragnie zdobyć wykształcenie wyższe. Przy spadającej liczbie doświadczonych pracowników, wzrastać będzie liczba osób z dyplomem wyższej uczelni.

Autor: 
tłum. Marta Rzany
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama