Dziesiątki turystów ukarane mandatami za kradnięcie piasku, muszelek i kamieni z plaż Sardynii

Reklama

pon., 06/14/2021 - 07:16 -- MagdalenaL

Sardynia posiada piękne plaże, a część turystów jest tak zdesperowana, by zabrać kawałek raju ze sobą, że postanawia go ukraść.

Aż 41 turystów zostało ukaranych mandatem za próbę kradzieży piasku, muszli i kamieni z Sardyńskich plaży. Wszystkie te osoby w ciągu ostatnich dni zostały zatrzymane na lotniskach i w portach podczas prób opuszczenia wyspy z łącznie 100 kilogramami plażowych skarbów. Włoskie organy ścigania Guardia di Finanza donoszą, że dziesiątki ogłoszeń online oferują sprzedaż okolicznego piasku, kamyków, muszli i minerałów. Włoskie media ogłosiły, że służby celne przyznały do 3000 euro grzywny każdej osobie, a piasek, muszle i kamienie zostały w miarę możliwości zwrócone na plaże.

Handel piaskiem, kamykami i muszelkami został zakazany w Sardynii w 2017 roku, i mimo że mandaty brzmią jak przesada, powstały one w celu walki z dalekosiężnym problemem. Sardynia od lat boryka się z turystami kradnącymi piasek i muszelki w ramach pamiątki lub na sprzedaż online. Policja, używając rentgenu, monitoruje porty i lotniska, by podczas kontroli celnej wykryć zabutelkowany piasek w bagażach pasażerów.

W październiku zeszłego roku czwórka osób - dwóch Polaków, Włoch i Franzus zostali zatrzymani z łącznie 253 muszelkami, 12 kamykami i 700 gramami piasku. W 2019 roku zatrzymano dwóch francuskich turystów z 40kg piasku z plaży Chia na południowym wybrzeżu wyspy. Wcisnęli go do 14 butli, które zostały odnalezione w bagażniku ich samochodu, gdy ci kierowali się na prom do Francji. W 2018 roku Włoch rezydujący w Wielkiej Brytanii dostał mandat za kradzież piasku z plaży znajdującej się przy północnej części miasta Olbia. Wedle doniesień, w trakcie wakacji w 2017 roku ponad tona piasku została znaleziona w bagażach turystów na lotnisku w Cagliari.

Strona na Facebooku pod nazwą „Sardinia Is Being Stolen And Plundered” (Sardynia jest rozkradana) dokumentowała ten problem od lat. Administratorzy grupy powiedzieli swoim 37 tysiącom czytelników, że zgłoszenia kradzieży piasku, skamienielin i archeologicznych znalezisk „mnożą się”.
 

Autor: 
Sky News; tłum. Martyna Sidoruk
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama