Dzień przyjaźni polsko – węgierskiej

Reklama

wt., 03/19/2019 - 22:29 -- koscielniakk

Dni przyjaźni polsko-węgierskiej odbywają się od roku 24 marca 2006 roku, kiedy prezydent Polski Lech Kaczyński oraz prezydent Republiki Węgierskiej László Sólyom w miejscowości Győr podpisali porozumienie, jak również odsłonili pierwszy pomnik przyjaźni polsko – węgierskiej. Węgierskie zgromadzenie narodowe w dniu 12 marca 2007 roku, a polski Sejm 16 marca 2007 roku ogłosił coroczne Święto przyjaźni polsko – węgierskiej w dniu 23 marca.

 

Święto jest co roku obchodzone w jednym z dwóch krajów. Raz w jednym, raz w drugim państwie. Po raz pierwszy, w 2007 roku obchodzone było w Przemyślu, następnie w Debreczynie, Krośnie, Óbuda-Békásmegyer, Poznaniu, Ópusztaszer, Tarnowie, Egerze, Katowicach, Budapeszcie, Piotrkowie Trybunalskim oraz w Veszprém. W tym roku ten dzień będziemy obchodzili w Kielcach.

Z okazji tego święta zostanie przekazana specjalna flaga przyjaźni, która z roku na rok przekazywana jest z miasta do miasta organizującego najhuczniejsze imprezy.

W żadnym z Państw nie jest to dzień wolny od pracy.

Węgrów i Polaków od wieków wiąże bliska przyjaźń, której mogą pozazdrościć nam inne narody. Warto ją pielęgnować, by historyczne przysłowie „Polak Węgier dwa bratanki" nigdy nie straciło na aktualności.

Autor: 
Ewa Druzgalska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama