Doniecka Republika Ludowa twierdzi, że jest gotowa do przeniesienia szczątków zabitego Amerykanina

Reklama

pon., 08/29/2022 - 20:59 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Doniecka Republika Ludowa twierdzi, że jest gotowa do przeniesienia szczątków Amerykanina zabitego na Ukrainie

(CNN) - Doniecka Republika Ludowa (DRL) twierdzi, że jest gotowa do przekazania szczątków Amerykanina zabitego na Ukrainie, jak poinformowała rosyjskie media państwowe TASS, rzecznik praw człowieka Daria Morozowa.

Morozowa powiedziała, że Amerykanin zginął we wtorek podczas walk w obwodzie charkowskim na Ukrainie. Jego ciało zostało przeniesione do kostnicy w DRL, poinformowała.

Samozwańczy region separatystyczny wspierany przez Rosję, Doniecka Republika Ludowa, stwierdziła, że poinformowała urzędników amerykańskich i szefa misji monitorującej prawa człowieka ONZ, „potwierdzamy naszą gotowość do przekazania jego szczątków jego krewnym do pochówku” przekazała Morozowa.

„Chcę powtórzyć, że najemnicy nie są uważani za walczących, a międzynarodowe prawa humanitarne nie mają zastosowania w ich przypadkach. Osoby te są pozbawione immunitetu podczas walk” – powiedziała.

„Zdecydowanie zalecam, aby wszyscy cudzoziemcy, którzy przybyli na Ukrainę w celach militarnych, natychmiast opuścili terytorium tego kraju. W przeciwnym razie nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za ich życie i bezpieczeństwo”.

Podczas gdy rosyjskie media ujawniły nazwisko tego Amerykanina, Departament Stanu postanowił tego nie robić.

„Możemy potwierdzić śmierć obywatela USA na Ukrainie” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu.

„Z szacunku dla prywatności rodziny nie mamy w tej chwili dalszych komentarzy” – dodał rzecznik.


Były amerykański żołnierz piechoty morskiej Willy Joseph Cancel zginął w kwietniu podczas walk u boku obrońców na Ukrainie.

 

To przynajmniej trzeci obywatel USA, który zginął podczas inwazji.

Stephen Zabierslki zginął w maju, a weteran piechoty morskiej Willy Cancel zginął w kwietniu.

Dwóch amerykańskich ochotników walczących o Ukrainę było przetrzymywanych w Doniecku przez wspieranych przez Rosję separatystów. Obywatele USA, 39-letni Alexander John-Robert Drueke z Tuscaloosa w Alabamie i 27-letni Andy Tai Ngoc Huynh z Hartselle w Alabamie walczyli u boku ukraińskich sił na północ od Charkowa, zanim zostali schwytani.

CNN poinformowało, że trzeci weteran amerykańskiej piechoty morskiej Grady Kurpasi zaginął w akcji. Ostatni raz jego żona i bliscy przyjaciele otrzymali wiadomości od Kurpasiego w kwietniu. Zdecydował się na wolontariat u boku Ukraińców, ale początkowo nie wyobrażał sobie, że będzie walczył na linii frontu, powiedział CNN przyjaciel rodziny.


Alexander John-Robert Drueke (po lewej) i Andy Tai Ngoc Huynh (po prawej) zaginęli w czerwcu i istnieje obawa, że ​​zostali schwytani przez siły rosyjskie.

 

W czerwcu sąd DRL skazał również na śmierć dwóch obywateli brytyjskich i obywatela Maroka po tym, jak oskarżył ich o to, że są „najemnikami” dla Ukrainy, podała wówczas państwowa agencja RIA Novosti.

Aiden Aslin, Shaun Pinner i Brahim Saadoune byli zagranicznymi bojownikami schwytanymi w kwietniu w ukraińskim mieście Mariupol przez siły rosyjskie.

Rodzina Pinnera powiedziała później, że była „zdruzgotana”, że „należy mu przyznać wszystkie prawa jeńca wojennego” zgodnie z konwencjami genewskimi.

Miesiąc później dwóch kolejnych Brytyjczyków zostało oskarżonych o bycie „najemnikami”, podała wówczas Doniecka Agencja Informacyjna.

Rosja jest jedynym krajem, który uważa DRL za niezależną. Społeczność międzynarodowa nie uznaje regionu i jego instytucji, a terytorium uważa za część Ukrainy. Niezależne grupy strażnicze od dawna oskarżają separatystów o karygodne zachowanie w zakresie praw człowieka i złe traktowanie więźniów.

Autor: 
Autorzy: Olly Racz, Manveena Suri, Jennifer Hansler / Tłumaczenie: Jakub Potyrała
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama