Dodatkowe 6 tysięcy wiz pracowniczych w USA dla imigrantów zarobkowych z Ameryki Środkowej

Reklama

śr., 04/21/2021 - 14:02 -- MagdalenaL

Jak podał we wtorek Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA, administracja prezydenta USA Joego Bidena zapowiedziała, że w najbliższych miesiącach zostanie przygotowanych łącznie 6 tysięcy sezonowych wiz pracowniczych dla imigrantów zarobkowych z Gwatemali, Hondurasu i El Salvador. Jest to mały krok w kierunku ustanowienia bardziej legalnych metod przekraczania przez imigrantów amerykańskiej granicy.

W oświadczeniu wydanym przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA można przeczytać, że dodatkowa pula 6 tysięcy wiz dołączy do już zapowiedzianych 22 tysięcy wiz typu H-2B. Mają być one dostępne dla pracodawców w bieżącym roku podatkowym, który kończy się w USA 30 września.

O zwiększenie liczby wiz ubiegały się grupy przedsiębiorców. W obliczy wysokiej stopy bezrobocia spowodowanej pandemią COVID-19, pomysłowi zwiększenia puli wiz przeciwne były związki zawodowe.

Prezydent Joe Biden borykał się w ostatnich miesiącach z rosnącą liczbą imigrantów pojawiających się na granicy USA z Meksykiem. Wśród nich znajdowały się rodziny oraz samotne dzieci. Tylko w marcu 2021 około 85 tysięcy z 172 tysięcy imigrantów zatrzymanych na granicy pochodziło z Gwatemali, Hondurasu i El Salvador.

Urzędnicy administracji Joego Bidena zwrócili się do imigrantów o zaniechanie przekraczania granicy w czasie, gdy mające ich wspierać systemy są opracowywane, a te obecnie istniejące, pozwalają im na legalny pobyt w USA, na przykład poprzez uzyskanie azylu.

Dodatkowa pula wiz H-2B miałaby dołączyć do łącznej puli 66 tysięcy wiz w tym roku fiskalnym. Pula ta została wyczerpana w lutym. Wizy dotyczą takich prac sezonowych w takich branżach jak np. krajoznawstwo, gastronomia i hotelarstwo.

Jak poinformowano w ogłoszeniu wydanym przez Departament oraz jak potwierdziła dla Agencji Reuters jedna z osób dobrze znających ten plan, jeśli ogłoszone 6 tysięcy wiz nie zostanie wykorzystane przez przedsiębiorstwa do poszukiwania potencjalnych pracowników z Gwatemali, Hondurasu lub El Salvador, ta pula pozwoleń na pobyt i pracę zostanie dodana do ogólnej puli wiz przed 30 września.

- Zwiększenie puli dostępnych wiz dla osób z tzw. Północnego Trójkąta „pokazuje, że Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest zaangażowany w tę sprawę”, kreując coraz to więcej legalnych możliwości migracji z najbliższych USA rejonów – skomentował w swoim oświadczeniu sekretarz Alejando Mayorkas.

Autor: 
Ted Hesson / Tłumaczenie: Martyna Kawska
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama