Darmowy Internet dla uczniów z biedniejszych rodzin

Reklama

pon., 06/22/2020 - 00:37 -- moderator3

W Anglii pojawił się pomysł umożliwienia bezpłatnego dostępu do Internetu uczniom w trudnej sytuacji finansowej. Projekt miałby trwać sześć miesięcy, ułatwiając naukę w czasie pandemii.

Program ma objąć opieką 10 000 angielskich rodzin, zapewniając im vouchery, dzięki którym uzyskają one dostęp do Internetu. Vouchery zostały ufundowane przez grupę telekomunikacyjną BT i rozdystrybuowane przez Departament Edukacji.

Jak wynika ze statystyk, większość uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nadal nie ma możliwości uczęszczania do szkoły i uczy się zdalnie.

Internetowe lekcje wzbudzają wiele emocji i obaw związanych z „przepaścią cyfrową” pomiędzy bogatszymi a biedniejszymi dziećmi, która mogłaby powodować powstawanie jeszcze większych podziałów między uczniami.

Minister szkolnictwa Nick Gibb zadeklarował, że jest gotów zrobić wszystko, co w jego mocy, aby w dobie koronawirusa zapewnić godne i równe warunki do nauki każdemu dziecku, bez względu na jego pochodzenie czy status majątkowy.

Wraz z rozpoczęciem nauki online pojawiły się głosy, że ​​spora liczba biedniejszych rodzin nie ma ani odpowiedniego sprzętu komputerowego, ani dostępu do Internetu, co przyczynia się do pogłębienia podziałów społecznych w Anglii.

Poseł Partii Pracy Siobhan McDonagh, prowadzący kampanię na rzecz sprawiedliwego dostępu do Internetu, twierdzi że nawet 700 000 dzieci może znajdować się w niekorzystnej sytuacji, będąc pozbawionymi nowoczesnych urządzeń technologicznych potrzebnych do nauki zdalnej.

„Część z uczniów opiera się wyłącznie na telefonach komórkowych, by połączyć się z nauczycielami, nie mając stałego łącza szerokopasmowego, co jest fatalne w skutkach przy zajęciach online”- powiedział Wayne Norrie, dyrektor Greenwood Academies Trust.

Umowa zawarta pomiędzy między BT a Ministerstwem Edukacji zapewni vouchery na bezpłatny dostęp do pięciu milionów hotspotów Wi-Fi.

Lokalne władze i uczelnie zostaną poproszone o licytację kuponów dla rodzin, które nie posiadają dostępu do Internetu lub nie mogą sobie na niego pozwolić, a brytyjski Departament ds. Edukacji zadecyduje o przydziałach.

Program został uruchomiony w kwietniu i do tej pory dostarczył 100 000 z planowanych 200 000 laptopów uczniom w niekorzystnej sytuacji finansowej.

Dodatkowo, jak zapewnia Marc Allera z BT, darmowy system Wi-Fi pozwoli tysiącom dzieci „nadążyć za ważnymi zmianami technologicznymi i wziąć udział w szkolnych zajęciach online przez resztę semestru, podczas wakacji, a także jesienią”.

Autor: 
Laura Antkiewicz
Źródło: 

bbc.com

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama