Czy najbardziej aktywny islandzki wulkan znowu wybuchnie?

Reklama

pt., 10/16/2020 - 00:35 -- MagdalenaL

Gdy w 2011 roku wybuchł pokryty lodem islandzki wulkan Grimsvotn, a popiół przemieścił się na wysokość 20 km, odwołano 900 lotów. Rok wcześniej, z powodu nieco mniejszej erupcji Ejafjadlajekidla, odwołano ich znacznie więcej.

Nie dziwi zatem, że przemysł lotniczy boi się każdej wzmianki o możliwej erupcji na Islandii, zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy liczba lotów i tak została zredukowana do minimum, pisze Index.hhr

Ale ponieważ wulkan Grimsvotn żyje w swoim własnym tempie, niezależnie od życzeń linii lotniczych i właśnie wykazuje oznaki możliwej erupcji, władze musiały podnieść poziom zagrożenia, mówi wulkanolog Dave McGarvey z Lancaster University.

Dziwny wulkan

Grimsvotn to dziwny wulkan, ponieważ jest prawie zupełnie pokryty lodem. Tylko stara grań po jego południowej stronie jest stale widoczna i to na dole tej grani miały miejsce ostatnie erupcje.

Inną interesującą cechą Grimsvotn jest to, że jest to niezwykle gorący wulkan, dlatego pokrywa lodowa często topi się i wypełnia ukryte jezioro subglacjalne. Jezioro ma około 100 m głębokości i pływa na nim lód o grubości około 260 m. Ponieważ do jeziora stale napływa świeży lód, poziom wody stale się podnosi, co czasami doprowadza do powodzi i zalania ulic oraz mostów.

Przez ostatnie 800 lat wybuchał 65 razy

Grimsvotn to najbardziej aktywny islandzki wulkan. W ciągu ostatnich 800 lat wybuchał około 65 razy. Ostatnia poważna erupcja miała miejsce w 2011 roku. Wcześniej było kilka mniejszych, ale ponieważ odstępy czasu między erupcjami są dość nieprzewidywalne, przed erupcją w roku 2011 nagle miały miejsce nieco mniejsze erupcje (w latach 2004, 1998 i 1983).

Ważne, aby większe erupcje tego wulkanu nadal były zgodne ze schematem i występowały co 150 do 200 lat (na przykład w 2011, 1873, 1619 roku), a mniejsze i częstsze mniej więcej raz na 10 lat.

Oznaki aktywności

Islandzcy naukowcy uważnie śledzili Grimsvotn od jego ostatniej erupcji w 2011 roku, a teraz zauważyli ​​różne sygnały wskazujące na to, że zbliża się nowa.

Na przykład wulkan „nadyma się”, to znaczy jest w nim coraz więcej magmy, a rosnąca aktywność termiczna topi większe ilości lodu. Ponadto, w ostatnim czasie odnotowuje się coraz więcej trzęsień ziemi.

Wzrost liczby trzęsień ziemi wskazuje, że magma przemieszcza się w kierunku powierzchni i zbliża się erupcja.

W przypadku niewielkiej erupcji pojawia się wilgotny popiół, który nie unosi się zbyt wysoko. Chmury popiołu przemieszczają się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od miejsca erupcji i nie stanowią zagrożenia dla podróży powietrznych.

Ale na ile jesteśmy pewni, że oczekiwana erupcja będzie słabsza?  Sądząc po schemacie większych erupcji, kolejna powinna być mniejsza.

Niestety, należy zauważyć, że jest to tylko prognoza oparta na wcześniejszej aktywności wulkanu, a islandzkie wulkany to złożone naturalne twory, które mają swoje tempo, pisze Index.hr.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

G.Ž.V/blic.rs

Dział: 
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama