Czy Katalonia powinna być suwerennym państwem?

Reklama

czw., 07/11/2019 - 18:25 -- koscielniakk
Historia Katalonii sięga starożytności, region doświadczył ery mocarstwowości, unii personalnych, wojen francuskich i hiszpańskich oraz czasów dyktatury Franco. Pomimo przeciwności i niesprzyjających warunków do samodzielnego rozwoju, Katalończycy przetrwali, czując swoją tożsamość narodową chcą zmienić swój statut.

Katalonia to region geograficzny i kraina historyczna na Półwyspie Iberyjskim. Aktualnie Katalonia należy do Hiszpanii, jednak wielu jej mieszkańców uważa,
że powinna być niepodległym państwem. Czy faktycznie należy jej się niepodległość?

W starożytności tereny współczesnej Katalonii zamieszkiwały ludy celtyckie, później dotarła kultura Greków i Fenicjan, a w III wieku p.n.e. znalazło się tam Imperium Rzymskie, w V wieku naszej ery tereny zostały przejęte przez Wizygótów, czyli germański odłam Gotów, jednakże Ci nie zdominowali całej kultury, trzysta lat później tereny przejęli Arabowie, ok. 800 roku Barcelona, która jest stolicą Katalonii została zdobyta przez Ludwika I Pobożnego, króla Akwitanii która, utworzono wtedy hrabstwo Barcelona, które było częścią Królestwa Franków. W 1137 roku Katalonia zawarła unię personalną z Aragonią, tworząc małe imperium. Każdy monarcha ograniczał autonomią Katalonii. W 1714 roku Katalonia została całkowicie podporządkowana Hiszpanii, dwa lata później wydano dekret, w którym była mowa o tym, że Katalonia i inne regiony tracą prawa lokalne, zaczęto zabraniać języka katalońskiego. W 1914 roku Katalończycy postanowili utworzyć swój rząd z prezydentem, wprowadzono ponownie język kataloński, jednak Primo de Rivera zlikwidował rząd, po jego upadku Hiszpanie zgodzili się dać autonomię Katalonii i utworzyć konfederację. W 1936 roku Franco zdobył Barcelonę, a Katalonia upadła, dyktator wydał dekret zabraniający używania katalońskiego i symboli narodowych. Po śmierci Franco przywrócono autonomię, a w 2015 roku autonomiczny parlament Katalonii uchwalił Deklarację Niepodległości i zostało wydane posłuszeństwo instytucjom państwa hiszpańskiego, w 2017 roku rząd Hiszpanii zniósł autonomię Katalonii.

Według Georga Jellinka państwo to lud, terytorium i władza. Katalończycy mają silną tożsamość narodową, swoją kulturę, historię, język i symbole narodowe, posiadają także terytorium i to aż ponad 32 tys. km2, czyli podobna powierzchnia co Belgia czy Mołdawia. Katalonia ma także rząd z prezydentem. Pokazuje to, że Katalonia ma możliwości stania się państwem, aczkolwiek nie jest to łatwy proces. Katalonia wytwarza aż 20 procent PKB kraju i 25,6 procent hiszpańskiego eksportu, region Katalonii przyciąga tysiące turystów i przedsiębiorstw. Odłączenie się Katalonii spowoduje załamanie gospodarcze nie tylko Hiszpanii, ale także Katalonii, gdyż wiele firm przeniesie się do Madrytu, chociaż już na ten moment widzimy ten proces. Jeżeli Katalonia będzie chciała przystąpić do Unii Europejskiej, to Hiszpania pewnie będzie chciała utrudnić akcesję nowego sąsiada, dodatkowo przyjęcie euro będzie wymagało trochę czasu, przy czym Katalonia będzie musiała ustanowić swoją walutę, może spowodować to kryzys ekonomiczny i pogorszenie międzynarodowych stosunków gospodarczych. Hiszpania także jest zadłużona, pod koniec 2018 roku dług wyniósł 1,17 bilionów euro, część długu musiałaby spłacić Katalonia.

Aczkolwiek Katalonia była suwerennym państwem, Katalończycy mają mocno zakorzenioną kulturę i historię, Katalończycy uważają, że słusznie walczą
o niepodległość. Niektórzy porównują suwerenność Katalonii do odzyskania niepodległości przez Polskę. Przez ponad wiek Polacy nie mieli swojego państwa, podobnie jak Katalonia. Katalończycy były przez wieki uciemiężonym ludem, który chce poczuć w końcu wolność.

Autor: 
Olga Szumilas
Źródło: 

polityka.pl, BBC, TVN 24, polsatnews.pl, msz.gov.pl

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama