Czy grozi nam nowa wojna w Europie?

Reklama

czw., 04/22/2021 - 21:44 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Czy grozi nam nowa wojna w Europie? Jak wynika ze słów prezydenta Ukrainy może dojść do interwencji rosyjskiej na Ukrainie praktycznie każdego dnia.

Od pewnego czasu agencje prasowe na całym świecie donoszą o koncentracji rosyjskich wojsk na wschodniej granicy Rosji z Ukrainą. Należy postawić pytanie czy grozi nam otwarta konfrontacja sił zbrojnych Rosji z siłami zbrojnymi Ukrainy?

Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego rosyjska interwencja jest bardzo prawdopodobna i może do niej dojść każdego dnia. Zaniepokojenie wyraża również polski minister spraw zagranicznych – koncentracja wojsk rosyjskich w pobliżu ukraińskich granic budzi nasze zaniepokojenie. Według Wołodymyra Zełenskiego Ukraińcy od roku 2014 spodziewają się każdego dnia, że może dojść do rosyjskiej interwencji. Prezydent Ukrainy oświadczył, że pomimo gotowości Rosjan do interwencji również Ukraina jest na to przygotowana. Stwierdził on, że USA są dobrym przyjacielem Ukrainy oraz wezwał Joe Bidena do zrobienia więcej, aby powstrzymać Rosję przed interwencją.

Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Ukraina potrzebuje więcej broni, więcej pieniędzy na walkę – i w szczególności – więcej wsparcia na rzecz wstąpienia do NATO – sojuszu, w którym atak na jednego członka zobowiązuje pozostałych do odpowiedzi. Stwierdził on również, że: jeżeli USA widzą Ukrainę w NATO muszą powiedzieć ro prosto. I zrobić to. Nie słowami. Jak poinformowało BBC dotychczas Rosja przerzuciła do granic z Ukrainą i na zaanektowany Krym 16 batalionowych grup taktycznych. Informacje te zostały pozyskane od Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Według BBC liczba rosyjskich żołnierzy wynosi od 11 do 14 tysięcy. Zarząd Wywiadu jest zdania, że proces przemieszczania żołnierzy rosyjskich może potrwać do końca kwietnia. Z końcem marca szef sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy generał Rusłan Chomczak przekazał, że na stałe wzdłuż ukraińskiej granicy stacjonuje 28 batalionowych grup taktycznych Rosji, a obecnie Rosja przerzuca dodatkowych 25 takich grup. Tego samego dnia rzeczniczka Wołodymyra Zełeńskiego Julia Mendel przekazała agencji Reutera, że Rosja zgromadziła więcej niż 40 tysięcy żołnierzy na wschodniej granicy ukraińskiej i więcej niż 40 tysięcy żołnierzy na zaanektowanym Krymie.

Według sztabu Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy od pewnego czasu prorosyjscy rebelianci naruszają zawieszenie broni. Regularnie są ostrzeliwane pozycje zajmowane przez wojsko ukraińskie. W wyniku tych ostrzałów giną ukraińscy żołnierze. Sztab zapewnił, że siły ukraińskie przestrzegają postanowień rozejmu. Mimo ostrzału pozostają na swoich pozycjach. Jak się ocenia w konflikcie2014 roku trwającym od na Ukrainie zginęło 13 tysięcy ludzi.

Autor: 
Jakub Kulas
Źródło: 

PAP

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama