Czesi protestują przeciwko prorosyjskiemu prezydentowi; oskarżają go o zdradę”

Reklama

sob., 05/01/2021 - 17:42 -- MagdalenaL

PRAGA - W czwartek tysiące Czechów demonstrowało w stolicy przeciwko prezydentowi Milošovi Zemanowi, oskarżając prorosyjskiego przywódcę o zdradę w związku z domniemanym udziałem rosyjskich szpiegów w wielkiej eksplozji amunicji w 2014 roku w Czechach.

Protestujący, którzy nosili maski na twarzach i przestrzegali zasad dystansu społecznego, rozeszli się po centralnym placu Wacława w Pradze. Inne wiece odbyły się w kilkudziesięciu miastach w całym kraju.

Wezwali oni izbę wyższą czeskiego parlamentu, Senat, do postawienia Zemanowi zarzutu zdrady stanu. Stwierdzili, że jego ostatnie komentarze sprzymierzyły się z Rosją i podały w wątpliwość ustalenia służb bezpieczeństwa i wywiadu kraju w sprawie zamachu z 2014 roku, nazywając go "sługą Kremla" i "zagrożeniem dla bezpieczeństwa" kraju.

Senat już zapowiedział, że taki ruch jest rozważany.

17 kwietnia czescy przywódcy powiedzieli, że mają dowody, które wskazują na udział dwóch agentów rosyjskiej wojskowej agencji szpiegowskiej w eksplozji składu, w której zginęły dwie osoby. Rosja temu zaprzeczyła.

Ci sami dwaj Rosjanie zostali w 2018 roku zaocznie oskarżeni przez władze brytyjskie o próbę zabicia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki za pomocą pochodzącego z czasów sowieckich środka nerwowego "Nowiczok" ("Novichok") w angielskim mieście Salisbury.

Po tygodniu milczenia, znany z prorosyjskich poglądów Zeman powiedział w niedzielę, że wybuch mógł być spowodowany błędem ludzkim i wezwał władze do zbadania tej opcji. Ministrowie rządowi powiedzieli, że to nieprawda.

W przeciwieństwie do innych ustawodawców i urzędników, którym przedstawiono informacje na temat śledztwa Zeman twierdził, że nie ma jednoznacznych dowodów na udział Rosjan. Jego słowa były szeroko powtarzane przez rosyjskie media i władze.

26 innych państw Unii Europejskiej oraz sojusznicy z NATO wyrazili pełną solidarność z Czechami.

Ustalenia te doprowadziły do poważnego kryzysu dyplomatycznego między Czechami a Rosją, w wyniku którego kilkudziesięciu dyplomatów musiało opuścić swoje ambasady.

Autor: 
AP News Tłumaczenie: Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama