Czechy ujawniają list w sprawie aborcji od Ambasady RP

Reklama

wt., 05/04/2021 - 16:28 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Mirosław Iskra / Pixabay

Ministerstwo Zdrowia Czech otrzymało list od Ambasady RP, w którym polscy dyplomaci zaapelowali, aby czeskie władze nie ułatwiały Polkom zabiegu aborcyjnego. Do sprawy odniósł się czeski dziennik „Respekt”.

Dwustronicowy list, który dotarł do czeskiego Ministerstwa Zdrowia 10 marca, został podpisany przez Antoniego Wręgę, polskiego Chargé d'Affaires. Dotyczył on prawdopodobnej poprawki do ustawy o aborcji, która jest rozpatrywana przez izbę wyższą parlamentu Czech. Ma ona na celu ustalenie warunków, na jakich kobiety zza granicy mogłyby poddać się zabiegowi przerywania ciąży. Ustawa ta dotyczy głównie Polek, gdyż aborcja została niemal zakazana w Polsce.

„Z punktu widzenia stosunków polsko-czeskich postrzegamy zatem jako niefortunne, jeśli propozycje legislacyjne dotyczące legalizacji komercyjnej turystyki aborcyjnej są otwarcie usprawiedliwione intencją obchodzenia polskiego ustawodawstwa chroniącego nienarodzone życie ludzkie, a propozycje te mają skłonić polskich obywateli do naruszania polskiego prawa. Przyjęcie tak umotywowanej legislacji wydaje nam się krokiem niezgodnym z doskonałymi stosunkami między naszymi krajami” – tak Antoni Wręga przedstawił sytuację w swoim liście.

Długo nie musieliśmy czekać na odpowiedź. 30 marca minister zdrowia Czech odpowiedział na tę wiadomość. Podkreślił, że kancelaria nie ma wpływu na decyzję Senatu zatwierdzającego ustawę. Dodał również, że przeprowadzenie aborcji w Czechach przez Polkę lub każdą inną cudzoziemkę jest legalne na podstawie prawa krajowego oraz europejskiego. Czescy politycy w mediach nie ukrywali, że listy tego rodzaju pojawiają się dosyć często. Jego treść publicznie wyszła dopiero w połowie kwietnia podczas posiedzenia Senackiej Komisji Lekarskiej. Kilku pomysłodawców nowelizacji stwierdziło, że treść tego listu narusza pewne granice. Inni, starając się załagodzić sytuację, powiedzieli, że nie powinien on wpływać na stosunki czesko-polskie.

Odpowiedź ministra zdrowia Czech skomentowało kilka dni temu polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Monitorowanie procesu legislacyjnego w krajach urzędowania, w szczególności w obszarach, które dotyczą, bądź mogą dotyczyć w istotnej skali obywateli RP, jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem ambasad RP” – oznajmił sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Czeskie Ministerstwo Zdrowia popiera senacką poprawkę, również komisja zdrowia wyraziła na nią zgodę, więc polskie naciski na utrudnienie zabiegu przerywania ciąży w Czechach prawdopodobnie nie przyniosą żadnego skutku.      

Autor: 
Karolina Szwejgiert
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama