Covid: Od września otrzymanie dwóch dawek szczepionki będzie wymagane, aby wejść do klubów nocnych

Reklama

śr., 07/21/2021 - 13:39 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: BBC

Najnowsze dane pokazują, że 35 proc. osób w wieku od 18 do 30 lat nie otrzymało jeszcze pierwszej dawki szczepionki. Obecnie kluby nocne i inne zatłoczone miejsca zachęca się jedynie do proszenia klubowiczów o przedstawienie dowodu szczepienia, negatywnego wyniku testu lub dokumentu ukazującego uzyskaną odporność. Jednak Boris Johnson powiedział, że jest zaniepokojony ciągłym ryzykiem transmisji wirusa. Oświadczenie pojawiło się w dniu, w którym kluby nocne w Anglii miały zostać ponownie otwarte po 16 miesiącach od zamknięcia.

Premier powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej: Nie chcę ponownie zamykać klubów nocnych, tak jak w innych miejscach. Ale to oznacza, że kluby nocne muszą robić to, co jest społecznie odpowiedzialne. Jak powiedzieliśmy w zeszłym tygodniu, zastrzegamy sobie prawo do wprowadzenia obowiązku posiadania certyfikatów w dowolnym momencie, jeśli jest to konieczne do ograniczenia przenoszenia wirusa. I muszę teraz wspomnieć, że do końca września, kiedy wszystkie osoby powyżej 18 roku życia będą miały szansę zaszczepienia się dwiema dawkami szczepionki, planujemy uczynić pełne zaszczepienie warunkiem wstępu do klubów nocnych i innych miejsc, w których gromadzą się tłumy.

Główny doradca ds. Nauki Sir Patrick Vallance powiedział, że kluby nocne i inne tego typu miejsca mogą być „wydarzeniami o potencjalnie bardzo dużym wskaźniku rozprzestrzeniania się wirusa” z powodu tłumów mających ze sobą bliski kontakt. Spodziewam się, że wraz z otwarciem klubów nocnych będziemy nadal obserwować wzrost przypadków, a także ogniska powstające w konkretnych klubach nocnych – powiedział.

Kluby nocne są nadal zamknięte w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Walijski rząd powiedział, że nigdy nie zezwoli na używanie zaświadczeń o szczepieniach, choć firmy będą mogły o nie poprosić.

W całej Wielkiej Brytanii w poniedziałek zarejestrowano 39 950 nowych przypadków wraz z kolejnymi 19 zgonami w ciągu 28 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu.

 

Analiza przeprowadzona przez redaktorkę ds. Zdrowia Michelle Roberts

Zrozumiałe jest to, że głośny i ruchliwy klub nocny może być idealnym miejscem dla Covida. Mnóstwo ludzi, przebywających blisko siebie, całujących się, śpiewających i krzyczących w ciasnej przestrzeni o stosunkowo słabej wentylacji stwarza idealne warunki do rozprzestrzeniania się wirusa przenoszonego w naszej ślinie. Dodając do tego fakt, że wielu z obecnych w takim miejscu osób mogło nie mieć dwóch lub chociażby jednej dawki szczepionki, która daje ochronę przed zachorowaniem i przenoszeniem wirusa, a tym samym można mieć na sumieniu rozprzestrzenianie wirusa.

Holandia ostatnio próbowała ponownie otworzyć swoje kluby i szybko zdecydowała się je ponownie zamknąć z powodu rosnącego wskaźnika infekcji. Rząd tego kraju powiedział, że większość nowych infekcji była spowodowana przez nocne kluby i imprezy z udziałem dużej liczby osób. Na razie prosi swoich obywateli, aby kierowali się zdrowym rozsądkiem i działali odpowiedzialnie, czyli; ograniczyli się do spotkań małych i łatwych do opanowania. Czas pokaże, czy Wielka Brytania może pójść tą samą drogą.

Wiele klubów nocnych zostało zamkniętych podczas pandemii, a cała branża zareagowała ze złością na zapowiedź premiera.

Dzień wolności (freedom day) dla klubów nocnych trwał wtedy około 17 godzin – powiedział Michael Kill, szef Night Time Industries Association. Pomijając fakt, że jest to kolejny chaotyczny zwrot o 180 stopni, który sprawi, że kluby nocne, które od miesięcy planują ponowne otwarcie, będą musiały wprowadzić więcej zmian w sposobie ich działania, co jest wciąż złym pomysłem80 proc. klubów nocnych stwierdziło, że nie chce wdrażać paszportów Covid, martwiąc się tym samym trudnościami w egzekwowaniu systemu i zmniejszeniu liczby osób przychodzących spontanicznie, a także znajdowaniu się w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej z pubami i barami, które nie podlegają takim samym ograniczeniom, a jednocześnie zajmują się podobnymi usługami.

Obowiązkowe szczepienia

Szefowa brytyjskiej branży hotelarskiej Kate Nicholls nazwała to oświadczenie „uderzeniem młotka” dla zmagającego się z trudnościami przemysłu, który próbuje się jakoś odbudować. Jeden z dużych klubów nocnych, Rekom UK, który posiada 42 lokale, w tym sieci Pryzm, Bar&Beyond i Fiction, powiedział, że kluby stały się obiektem polityczną gierką. Szef Peter Marks powiedział: Obowiązkowe paszporty Covid będą miały sens wtedy, gdy całej dorosłej populacji zaoferuje się szczepionki, ale czy rząd naprawdę uważa, że to zagrożenie skłoni „nieufnych wobec szczepionek” do przyjęcia ich? Po prostu zostaną dłużej w pubach i będą urządzać imprezy w swoich domach. Poseł Mark Harper, przewodniczący Covid Recovery Group of Conservative backbenchers, również skrytykował te plany, mówiąc, że rząd „usiłuje doprowadzić do obowiązkowych szczepień”.

Przemawiając w Izbie Gmin, wezwał rząd do przedstawienia dowodów popierających tę strategię jeszcze przed głosowaniem we wrześniu, mówiąc, że nie sądzi, aby dowody pochodzące z projektów pilotażowych wspierały ten pomysł.

Minister ds. szczepień, poseł Nadhim Zahawi, obiecał podzielić się dowodami z Izbą Gmin, „współpracując z branżą klubów nocnych lub innymi zagrożonymi imprezami organizowanymi na szeroką skalę, które odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach”.

 

Autor: 
BBC tłum. Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama