Covid: liczba nowych przypadków w RPA rośnie wraz z rozprzestrzenianiem się wariantu Omicron

Reklama

ndz., 12/05/2021 - 16:46 -- MagdalenaL

(źródło zdjęcia: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/68C6/production/_121922862_s...).

Jak twierdzą władze ds. Zdrowia – nowy wariant koronawirusa, Omicron, stał się obecnie dominującym wariantem w RPA i powoduje gwałtowny wzrost nowych infekcji.

Według najnowszych danych, zarejestrowano około 11 500 nowych infekcji Covid.

To gwałtowny wzrost w stosunku do 8500 przypadków potwierdzonych poprzedniego dnia.

Dla kontrastu, w połowie listopada dzienne infekcje wynosiły średnio od 200 do 300, powiedział BBC główny naukowiec z RPA.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Omicron został wykryty w co najmniej 24 krajach na całym świecie.

Osoby, które zaraziły już innymi wariantami koronawirusa, nie są do końca odporne na Omicron, ale uważa się, że szczepionki nadal chronią przed ciężkim przebiegiem choroby – tak sądzą najlepsi naukowcy z globalnego organu zdrowia i Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych Republiki Południowej Afryki (NICD).

„Poprzednia infekcja chroniła przed Deltą, jednak teraz z Omicronem sytuacja wygląda zupełnie inaczej” – powiedziała Anne von Gottberg, mikrobiolog z NICD.

Sytuacja w RPA nie będzie jasna, dopóki „ludzie przechodzą chorobę bardzo źle, do tego stopnia, że muszą być hospitalizowani”, czyli na ogół „potrzeba trzech, czterech tygodni”, mówi prof. Salim Abdool Karim z Africa Task Force for Coronavirus.

„Jednak opinie, które otrzymujemy, są takie, że tak naprawdę nie ma żadnych czerwonych flag – nie widzimy niczego dramatycznie innego, to, co widzimy, jest tym, do czego jesteśmy już przyzwyczajeni” – powiedział w programie Newsday BBC.

BBC Pumza Fihlani w największym mieście RPA, Johannesburgu, podaje, że restauracje i supermarkety są zapełnione z powodu nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Ludzie mówią o nowym wariancie, ale na razie nie panikują i według naukowców nie ma do tego podstaw.

Republika Południowej Afryki była pierwszym krajem, który poinformował o wysoce zmutowanym nowym wariancie. NICD twierdzi, że ponad 70% wszystkich genomów wirusa, które zsekwencjonowała w zeszłym miesiącu, pochodziło z nowego wariantu.

Indie, Ghana, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do krajów, które ostatnio potwierdziły pierwsze przypadki Omicron. Inne kraje, w tym Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Niemcy również zanotowali osoby zarażone nowym wariantem.

Wiele pytań dotyczących wariantu Omicron pozostaje bez odpowiedzi, w tym pytań o stopień ochrony, jaki zapewniają nam obecne szczepionki.

WHO sklasyfikowała go jako „wariant niepokojący” i twierdzi, że wczesne dowody sugerują, że nosi większe ryzyko ponownej infekcji.

Potwierdzone przypadki koronawirusa w Południowej Afryce

Na początku tego tygodnia kraje na całym świecie ograniczyły podróżowanie z Afryki Południowej, ponieważ pojawiły się informacje o rozprzestrzenianiu się tego wariantu.

Sprawiło to, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Południowej Afryki skarżyło się, że zostało ukarane – zamiast oklaskiwane – za odkrycie Omicron.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł, że ogólne środki bezpieczeństwa przeciwko Covid karzą południową Afrykę.

Oczekuje się, że wskaźnik nowych infekcji wzrośnie, co jest teraz początkiem czwartej fali w Republice Południowej Afryki, a krajowy departament zdrowia twierdzi, że nastąpił również niewielki wzrost przyjęć do szpitali.

Według NICD większość osób hospitalizowanych w RPA nie została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi.

W kraju nie ma niedoborów szczepionek, a Ramaphosa prosił ludzi o sczepienie się, mówiąc, że jest to najlepszy sposób na walkę z wirusem.

Do tej pory w pełni zaszczepiło się około 24% mieszkańców RPA – znacznie więcej niż średnia 7% odnotowana na kontynencie afrykańskim, ale niższa niż ostatnia średnia europejska wynosząca 54%.

Władze w RPA intensyfikują wysiłki, aby zaszczepić więcej osób. Eksperci twierdzą, że przed wykryciem wariantu Omicron pod koniec zeszłego miesiąca kampanie szczepień zostały wstrzymane, częściowo z powodu niskiego wskaźnika zgłaszanych nowych infekcji.

Jednak nasz reporter z RPA mówi, że wydaje się to się zmieniać – 25 listopada podano około 120 000 szczepionek, a tydzień później liczba ta wzrosła do nieco ponad 160 000 nowych szczepień dziennie.

To może być pozytywna wiadomość, na którą liczyły służby zdrowia.

Czy powinniśmy obawiać się Omicrona?

(żródło obrazka: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/14763/production/_112811838_...).

Co to oznacza dla reszty świata? Odpowiedź pozostaje niepewna.

Kolejna fala w RPA była spowodowana przez inny wariant – Beta – który nie rozprzestrzenił się w innych miejscach.

Poziomy późniejszego wariantu, Delta, były bardzo niskie, gdy Omicron przejął kontrolę w Afryce Południowej, co oznacza, że nowy wariant nie musiał ciężko pracować, aby stać się bezkonkurencyjnym.

Republika Południowej Afryki ma niski poziom szczepień, chociaż ma wysoki poziom infekcji, co zapewnia jej własną odporność.

Jak to się ma w miejscach takich jak Wielka Brytania, gdzie występuje wariant delta, ale populacja jest wysoce zaszczepiona, dopiero się okaże.

Autor: 
Autor: BBC / Tłumacz: Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama