Covid: Austria wznawia lockdown pomimo protestów

Reklama

czw., 11/25/2021 - 09:59 -- MagdalenaL

Od północy Austriacy zostali poproszeni o pracę w domu, a zbędne sklepy zostały zamknięte.

Nowe ograniczenia wywołały protesty w całej Europie. Ludzie starli się z policją w Holandii i Belgii.

Wskaźniki infekcji gwałtownie wzrosły na kontynencie, wywołując ostrzeżenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W sobotę dyrektor regionalny WHO, dr Hans Kluge, powiedział BBC, że jeśli środki bezpieczeństwa nie zostaną zaostrzone w całej Europie – na przykład w sprawie szczepionek, noszenia masek i przepustek Covidowych – do wiosny przyszłego roku może zostać odnotowanych pół miliona więcej zgonów.

W zeszłym tygodniu Austria stała się pierwszym europejskim krajem, który wprowadził szczepienie przeciwko Covidowi jako wymóg prawny, a prawo ma wejść w życie w lutym. Politycy w sąsiednich Niemczech debatują nad podobnymi środkami bezpieczeństwa, ponieważ oddziały intensywnej terapii się tam zapełniają, a liczby nowych przypadków tworzą nowe rekordy.

„Narzędzie” do zatrzymania nowych przypadków

To już czwarte narodowe zamknięcie Austrii od początku pandemii.

Władze nakazały mieszkańcom pozostawanie w domu, z wyjątkiem wyjścia z powodów podstawowych, w tym pracy, ćwiczeń i zakupów żywności.

Restauracje, bary, fryzjerzy, teatry i mniej niezbędne sklepy muszą zostać zamknięte. Zasady te będą obowiązywać do 12 grudnia, chociaż władze zapowiedzieli, że zostaną ponownie określone po 10 dniach.

Przemawiając w niedzielę wieczorem w ORF TV, minister zdrowia Wolfgang Mueckstein powiedział, że rząd musi „zareagować już teraz”.

„Lockdown, stosunkowo trudna metoda, zatrzymanie rosnących zakażeń, to jedyna opcja, aby zmniejszyć tę liczbę [infekcji]” – powiedział dziennikarzowi telewizyjnemu.

Dziesiątki tysięcy ludzi protestowało w Wiedniu przed wprowadzonym zamknięciem. Wymachując flagami narodowymi i transparentami z napisem „Wolność”, protestujący również krzyczeli hasło „Opór!” i wygwizdywali policję.

Demonstracje i niepokój

W ciągu weekendu w kilku krajach europejskich zaciekłe protesty przeciwko surowszym ograniczeniom przybrały gwałtowny charakter.

W stolicy Belgii, Brukseli, demonstranci starli się z policją po tym, jak dziesiątki tysięcy ludzi przemaszerowało przez centrum miasta.

Protestujący są głównie przeciwni paszportom Covidowym, które uniemożliwiają niezaszczepionym wchodzenie do kawiarni, restauracji i lokali rozrywkowych.

Marsz rozpoczął się spokojnie, ale niektórzy rzucali kamieniami i strzelali fajerwerkami w oficerów, którzy na takie działania odpowiedzieli gazem łzawiącym i armatkami wodnymi.

Za granicą w Holandii trzecią noc z rzędu doszło do zamieszek.

Lokalne media donoszą, że policja aresztowała 15 osób w południowym mieście Roosendaal, gdzie podpalono szkołę podstawową. W mieście Enschede wydano również nadzwyczajny nakaz, aby ludzie nie wychodzili na ulice na noc.

W sobotę w Hadze ludzie rzucali fajerwerki w policję i podpalali rowery. To nastąpiło po tym, co burmistrz Rotterdamu nazwał w piątek „orgią przemocy”, kiedy funkcjonariusze użyli ognia po tym, jak protestujący rzucali kamieniami i fajerwerkami oraz podpalali radiowozy.

Władze poinformowały w niedzielę, że cztery osoby, które prawdopodobnie zostały trafione policyjnymi kulami, pozostają w szpitalu.

Holandia jest pod trzytygodniowym częściowym lockdownem w całym kraju, co zmusza restauracje do wcześniejszego zamykania i zabrania kibicom możliwości uczestnictwa w imprezach sportowych.

Protestujący są również wściekli z powodu zakazu fajerwerków w sylwestra, a rząd planuje wprowadzić przepustki dla zaszczepionych w obiektach zamkniętych.

Tysiące demonstrantów wyszło także w sobotę na ulice w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, podczas gdy w Danii około tysiąca osób protestowało w Kopenhadze przeciwko rządowym planom nakazania szczepienia pracowników sektora publicznego przed wejściem do miejsc pracy.

W międzyczasie francuski departament Karaibów na Gwadelupie został wstrząśnięty trzema dniami grabieży i wandalizmu, z powodu obowiązkowego nakazu szczepień dla pracowników służby zdrowia oraz wysokich cen paliw.

Według doniesień około 38 osób zostało aresztowanych, a w niedzielę na wyspę wysłano specjalne siły policyjne w celu stłumienia zamieszek po tym, jak protestujący splądrowali i podpalili sklepy.

 

Drastycznie rosnące nowe zakażenia w częściach Europy

Codzienne przypadki na milion ludzi - średnia siedmiodniowa

 

Autor: 
Autor: BBC; Tłumaczenie: Natalia Stawicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama