Covid-19 - Ogłoszenia Pałacu Elizejskiego: Emmanuel Macron uzyskał pozytywny wynik testu.

Reklama

czw., 12/31/2020 - 12:39 -- MagdalenaL

Komunikat prasowy Pałacu Elizejskiego zapowiedział w ten czwartek 17 grudnia: Prezydent uzyskał pozytywny wynik testu na Covid-19. Będzie odizolowany przez siedem dni, zapewnia Pałac Elizejski. Jean Castex, pomimo negatywnego wyniku testu jest również umieszczony w izolacji.

Komunikat został ogłoszony w czwartek 17 grudnia w Paryżu z samego rana: Emmanuel Macron uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19. Oto komunikat Elizejski:

„Prezydent Francji został zdiagnozowany dzisiaj jako pozytywny na koronawirus. Diagnoza ta została ustalona na podstawie badania PCR przeprowadzonego przy wystąpieniu pierwszych objawów. Zgodnie z obowiązującymi instrukcjami zdrowotnymi mającymi zastosowanie do wszystkich, Prezydent Francji będzie odizolowany na 7 dni. Wciąż będzie pracował, ale zdalnie.”

Głowa państwa ukazała się w zeszły poniedziałek, 14 grudnia, z okazji obywatelskiej konwencji klimatycznej. Nie jest on pierwszą głową państwa dotkniętą tą chorobą. Jego żona, Brigitte Macron, jest osobą bliskiego kontaktu, ale „nie wykazuje żadnych objawów", według jej biura.

Przed Emmanuelem Macronem, zostali uderzeni przez Covid-19: Boris Johnson, Donald Trump, Jair Bolsonaro i premier Kanady Justin Trudeau.

Jean Castex, osoba bliskiego kontaktu

Kilka chwil po komunikacie Elizejskim Matignon ogłosił, że premier jest uważany za osobę bliskiego kontaktu Emmanuela Macrona, który „jest izolowany" i nie pójdzie dziś do Senatu, tak jak zaplanowane było to w jego programie. Miał on przedstawić plan szczepień, ale zostanie dziś zastąpiony przez ministra zdrowia Oliviera Vérana przed senatem.

Na wszelki wypadek premier już w czwartek rano przeprowadził test PCR z wynikiem negatywnym. Kolejny test zostanie przeprowadzony za siedem dni zgodnie z protokołem zdrowotnym. Jean Castex nie wykazuje żadnych objawów, według Matignon, który zaznacza, że „jego harmonogram zostanie dostosowany tak, aby mógł pracować na odległość przez następne siedem dni". Jako środek zapobiegawczy".

Richard Ferrand również

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Richard Ferrand (LREM - Republika Naprzód)„przypadek bliskiego kontaktu" Emmanuela Macrona przetestowany pozytywnie na Covid-19, również został odizolowany, ogłoszone w komunikacie przez przewodniczących instytucji w czwartek. Niektórzy liderzy grup politycznych, tacy jak Valérie Rabault (PS-partia socjalistyczna) i Olivier Becht (Agir ensemble-Działając wspólnie), którzy podobnie jak przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, we wtorek jedli obiad z prezydentem Macronem, odwołali swoje spotkania lub odizolowali się.

Dotyczy to również przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i premiera Hiszpanii Pedro Sancheza, którzy w poniedziałek byli na obiedzie z Emmanuelem Macronem i zapowiedzieli ich izolacje. Przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen i sekretarz generalny OECD Angel Gurria uczestniczyli w obiedzie z okazji 60. rocznicy powstania OECD, ale nie wskazali jeszcze, czy będą w izolacji. Przewodniczący przyjął również w środę premiera Portugalii Antonio Costę.

Kalendarz przewrócony do góry nogami

Podróż Emmanuela Macrona do Libanu zaplanowana na wtorek i środę została odwołana, potwierdził Pałac Elizejski. Miał spędzić sylwestra z francuską armią UNIFIL, Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie, i ponownie spotkać się z libańskimi przywódcami.

Sébastien Lecornu nie jest bliskim kontaktu

Zgodnie z naszymi informacjami, minister ds. zagranicznych Francji nie jest uważany za osobę bliskiego kontaktu. Z pewnością uczestniczył on w posiedzeniu Rady Ministrów w środę, ale od początku kryzysu zdrowotnego to cotygodniowe spotkanie nie odbywa się już osobiście. Minister ds. zagranicznych Francji uczestniczył w nim z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, na Place Beauvau, dwa kroki od Pałacu Elizejskiego.

Autor: 
Julien Mattia / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP, Tłum. Olivia Bukowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama