Covid-19: amerykańskie agencje zalecają przerwę w stosowaniu szczepionki Johnson & Johnson

Reklama

wt., 04/13/2021 - 21:58 -- MagdalenaL

Agencje zdrowia publicznego w USA apelują, aby tymczasowo zaprzestać stosowania szczepionki firmy Johnson & Johnson. Jest to następstwem doniesień o niezwykle rzadkich przypadków tworzenia się skrzepów. 

Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) podała, że działania te wynikają z ,,nadmiaru ostrożności’’. Wśród 6.8 mln osób zaszczepionych tą szczepionką, u sześciu wykryto ciężkie przypadki zakrzepów krwi. 

Sytuacja ta jest analogiczna do sytuacji z preparatem AstraZeneca, co spowodowało ograniczenie stosowania tej szczepionki. 

Za pomocą serii wiadomości na Twitterze, FDA poinformowało, że amerykańska agencja epidemiologiczna (CDC) wzięła pod lupę ,,sześć zaraportowanych przypadków nietypowych i poważnych zakrzepów krwi wykrytych u amerykańskich pacjentów, którzy przyjęli szczepionkę. Póki co, takie przypadki wydają się być niezwykle rzadkie.’’ 

,,Rekomendujemy przerwę w stosowaniu tej szczepionki, co wynika z nadmiaru ostrożności,’’ jak napisało CDC. Działania te mają także na celu uświadomienie lokalnej opieki zdrowotnej o możliwości występowania zakrzepów. 

We wspólnym oświadczeniu FDA i CDC specyfikuje, że owe zakrzepy to zakrzepica zatok żylnych mózgowia. Taki rodzaj zakrzepów wymaga specyficznego leczenia. Tradycyjna metoda - leczenie za pomocą środka przeciwkrzepliwego o nazwie heparyna - ,,może być niebezpieczna,’’ jak podano w oświadczeniu, i potrzebna jest metoda alternatywna. 

Wszystkie sześć przypadków dotyczy kobiet w wieku 18 - 48 lat, u których symptomy pojawiły się pomiędzy 6. a 13. dniem po otrzymaniu szczepionki. New York Times - powołując się na urzędników - podał, że jedna z kobiet zmarła, a inna, mieszkająca w Nebrasce, jest w stanie krytycznym.

Oświadczenie Johnson & Johnson 

We wspólnym oświadczeniu FDA i CDC podano, że ,,osoby, które przyjęły szczepionkę J&J i zaobserwowały u siebie ciężkie bóle głowy, bóle w podbrzuszu, bóle nóg, oraz płytki oddech w ciągu 3 tygodni po szczepieniu powinny skontaktować się z lekarzem’’. 

Johnson & Johnson, amerykański koncern zajmujący się opieką zdrowotną, napisał w oświadczeniu, iż bezpieczeństwo to ich ,,główny priorytet,’’ i że podzielili się ,,wszystkimi doniesieniami o niepożądanym działaniu’’ z władzami odpowiedzialnymi za opiekę zdrowotną. 

Dodano także: ,,Zdajemy sobie sprawę, że problemy z krzepnięciem krwi - włącznie z przypadkami małopłytkowości - były zgłaszane w kontekście szczepionek na Covid-19. Na dzień dzisiejszy nie ustalono żadnego oczywistego związku między zakrzepami a szczepionką Janssen (J&J).’’ 

Koncern obiecuje dalszą współpracę z organami nadzorującymi.

Szczepionki AstraZeneca 

Szczepionka Oxford-AstraZeneca, którą bezpiecznie podano dziesiątkom milionów osób, również jest powiązana z bardzo nielicznymi przypadkami zakrzepicy. Doniesienia te skłoniły część państw do tymczasowego zaprzestania stosowania tej szczepionki, choć obecnie większość z tych krajów wznowiło szczepienia Astra-Zenecą. Odbywa się to jednak u określonych grup wiekowych, jak np w Niemczech: osoby powyżej 60. roku życia. W Wielkiej Brytanii władze zalecają, aby u osób poniżej 30. roku życia stosowana była inna szczepionka.

Autor: 
tłum.: Jagoda Chudzińska 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama