Co powinieneś wiedzieć o ryzyku walutowym, jeśli posiadasz zagraniczne akcje?

Reklama

pon., 09/13/2021 - 15:29 -- MagdalenaL

 

W przypadku inwestycji zagranicznych wartość inwestycji zależy nie tylko od wyników samej akcji, ale także od waluty, w której jest ona realizowana

Sarah Coles jest analitykiem ds. finansów osobistych w Hargreaves Lansdown.

W przypadku inwestycji zagranicznych wartość inwestycji zależy nie tylko od wyników samej akcji, ale także od waluty, w której jest ona realizowana.

Oznacza to, że żaden inwestor nie może sobie pozwolić na całkowite zignorowanie ryzyka walutowego.

Jednak niewielu jest inwestorów, którzy muszą codziennie sprawdzać kursy walut lub stosować skomplikowane strategie hedgingu walutowego.

Większość ludzi musi po prostu postarać się zrozumieć ryzyko, jakie podejmują i uniknąć tego, co może być niekorzystne.

Czy Twoje inwestycje są wystarczająco rozproszone po całym świecie?

Pierwszym krokiem jest rozważenie dywersyfikacji geograficznej Twoich akcji, w tym tych zagranicznych oraz innych funduszy.

Dla większości osób inwestujących długoterminowo celem będzie szeroka dywersyfikacja geograficzna, więc jeśli Twoje udziały są skoncentrowane w jednym konkretnym obszarze, musisz być świadomy ryzyka walutowego, na jakie jesteś narażony i rozważyć, czy lepszą opcją nie byłaby dla Ciebie większa dywersyfikacja.

Korzyści takiego działania polegają na tym, że wahania jednej waluty mogą zostać w pewnym stopniu zniwelowane przez wahania innej waluty.

Jak obserwować wahania walutowe?

Po tym jak uda ci się osiągnąć dywersyfikację i jeśli jesteś inwestorem długoterminowym, możesz stwierdzić, że jesteś przygotowany na to ewentualne niepowodzenia.

Chociaż wahania kursów walut będą występować w krótkim czasie, to w przypadku inwestowania na 5-10 lat lub dłużej, te krótkoterminowe zmiany będą miały mniejszy wpływ na Twoje inwestycje.

Wówczas podczas regularnych przeglądów Twoich akcji, rozważania o zmianach walutowych powinny stanowić część całego procesu, ale nie powinny być czymś, czym będziesz martwił się na co dzień.

Czy można skorzystać z wahań w kursach walut?

Jeśli posiadasz akcje i masz pewną taktykę handlowania, możesz mieć zupełnie inne zdanie.

Niektórzy ludzie aktywnie dążą do osiągnięcia korzyści z przewidywanych przez siebie zmian w kursie walut.

Mogą na przykład oczekiwać, że dolar wzrośnie w stosunku do funta, więc zwiększą swoje udziały w Stanach Zjednoczonych.

Warto jednak pamiętać, że rynki walutowe poruszają się w zależności od niezliczonych czynników, w tym od tendencji rynkowej, więc przewidywanie zmian jest bardzo trudne.

Inni na przykład chcą przewidzieć czas wymiany walut.

Niektóre systemy handlowe pozwalają na zatrzymanie waluty zagranicznej, dzięki czemu można sprzedać jedną akcję denominowaną w dolarach i kupić inną, bez przeliczania na funty szterlingi, lub można sprzedać i zatrzymać dolary, dopóki nie będziesz zadowolony z kursu wymiany walut.

Niektórzy inwestorzy zechcą zabezpieczyć się przed ryzykiem walutowym. Jednym ze sposobów, aby to zrobić jest wykorzystanie specjalnego funduszu giełdowego, który jest zaprojektowany do śledzenia ruchu waluty.

Jest to jednak strategia niszowa, a więc nie taka, którą rozważa większość inwestorów.

Autor: 
Sarah Coles Autor tłumaczenia: Weronika Folcik
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama