Chiny: władze ogłaszają zwycięstwo w walce ze skrajnym ubóstwem

Reklama

ndz., 02/28/2021 - 22:13 -- MagdalenaL

Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping, podczas czwartkowych uroczystości w Pekinie, ogłosił całkowite zwycięstwo w próbach wyeliminowania ubóstwa na wsi. Zaznaczył tym samym sukces swojej ośmioletniej kadencji. 

Uwolnienie od ubóstwa ponad 100 milionów obywateli to sukces, który chińskie media w całości przypisują Xi Jipingowi. Już w grudniu Jiping zadeklarował osiągnięcie celu, który miał być prezentem na 100. rocznicę rządów Chińskiej Partii Komunistycznej. 

W trwającym godzinę przemówieniu, Xi Jiping opowiedział o swoim osiągnięciu, które nazwał „testamentem dla kierownictwa partii i zaletą ustroju politycznego Chin”. 

- Przywództwo Chińskiej Partii Komunistycznej oraz socjalistyczny system Chin są fundamentalnymi gwarancjami w obliczu ryzyka, wyzwań i trudności – powiedział Xi Jiping w pekińskiej Wielkiej Hali Ludowej, gdzie wręczył medale kluczowym postaciom walki z ubóstwem. 

Niektórzy eksperci w dziedzinie polityki międzynarodowej twierdzą, że Chiny wyznaczyły niski próg w swojej definicji ubóstwa. Wiąże się to również ze zrównoważonymi inwestycjami w celu dalszego rozwoju najbiedniejszych rejonów. 

Chiny definiują skrajne ubóstwo na terenach wiejskich jako roczny dochód per capita niższy niż 4 tysiące jenów (620 dolarów) lub jako dzienny dochód nieprzekraczający 1,69 dolara przy obecnych przelicznikach walutowych. Dla porównania, globalny próg  Banku Światowego wynosi 1,90 dolara na dzień. 

Choć Xi poinformował, że w walkę z ubóstwem Chiny zainwestowały 1,6 biliona jenów w ciągu ostatnich 8 lat, nie podał planów wydatków na dalsze działania na przestrzeni następnych pięciu lat. 

W dokumencie nazwanym „No. 1 policy dokument”, który ukazał się w sobotę, 20 lutego, Chiny obiecały trzymać się swoich wytycznych w kwestii walki z ubóstwem, jednocześnie dostosowując się do pięcioletniego okresu przejściowego w kierunku „rewitalizacji obszarów wiejskich”. 

Nowy chiński krajowy urząd rewitalizacji obszarów wiejskich (ang. National Rural Revitalisation Bureau) został utworzony w Pekinie, w czwartek, 19 lutego, w miejsce urzędu do spraw walki z ubóstwem i rozwoju, który to z kolei działał od 1993 roku. 

Chińskie media podkreślają rolę Xi Jipinga w osiągniętym sukcesie związanym ze zwalczaniem ubóstwa. The People’s Daily, najważniejsza gazeta Komunistycznej Partii Chin, wspomniała imię Xi Jipinga 139 razy w artykule komentującym ten historyczny dla Chin krok. 

Autor: 
Reuter’s Staff, tłum: Martyna Kawska 
Źródło: 

„China's Xi trumpets 'victory' in campaign to end rural poverty” (dost. https://www.reuters.com/article/us-china-politics-poverty-idUSKBN2AP09Q

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama