Chiński program kontroli pogody budzi niepokój

Reklama

ndz., 02/28/2021 - 22:06 -- MagdalenaL

Zdjęcie: iStock/Getty Images 

W ostatnich miesiącach Chiny zwiększyły swoje wysiłki w celu przejęcia kontroli nad pogodą, głównie mając na celu wywołanie deszczu na obszarach dotkniętych suszą. 

W grudniu rada stanu Chin ogłosiła, że do 2025 roku program kontroli pogody obejmie około połowy terytorium kraju. Jest to obszar 20 razy większy od Wielkiej Brytanii. Celem jest kontrolowanie deszczu i śniegu na tym obszarze. W oświadczeniu stwierdzono, że program pomoże złagodzić katastrofy, zareagować na pożary lasów i poradzić sobie z niezwykle wysokimi temperaturami lub suszami. 

Pekin podjął pierwsze próby ograniczenia smogu jeszcze przed igrzyskami olimpijskimi w 2008 roku.W ciągu pięciu następnych lat, między rokiem 2012 a 2017, Chiny wydały ponad 1,34 miliarda dolarów na poszukiwanie rozwiązań problemu. 

W styczniu bieżącego roku wykonał swój pierwszy lot specjalnie zaprojektowany zmodyfikany dron meteorologiczny Chińskiej Administracji Meteorologicznej - Ganlin-1. Ganlin oznacza „słodki deszcz”. Samolot powstał w ramach projektu rozpoczętego w marcu 2019 roku, którego celem jest wywołanie deszczu na terenie górzystym, który dotknięty jest długotrwałą suszą. 

Ganlin-1 to zmodyfikowana wersja chińskiego samolotu wojskowego, która może latać ponad 14 godzin. Na pokładzie wbudowane ma różne czujniki pogodowe, a także katalizator „drobnego deszczu”. Jego twórcy uważają, że może zidentyfikować optymalny obszar zachmurzenia, uwolnić katalizator, a następnie zmierzyć efekty. 

“Chiny masowo rozwijają swój projekt kontroli pogody i zamierzają pokryć połowę kraju sztucznym śniegiem i deszczem do 2025r., powiedział rząd we wtorek. - Luke Rudkowski (@Lukewearechange) 19 lutego 2021 

Koncepcja “zachmurzenia” istnieje już od dziesięcioleci. Polega ona na wtłaczaniu do chmur niewielkiej ilości jodku srebra z dużą ilością wilgoci, która następnie skrapla się wokół nowych cząsteczek, stają się one ciężkie i opadają w postaci deszczu lub śniegu. 

Badanie przeprowadzone przez amerykański National Science Fundation, opublikowane w zeszłym roku wykazało, że “natężenie ilości chmur może zwiększyć opady na danym obszarze, jeśli pogoda będzie sprzyjająca”. Badanie to było jednym z pierwszych, w którym stwierdzono, że ta metoda działa, ponieważ trudno było odróżnić sztuczne opady od naturalnych. 

6 stycznia swój pierwszy lot wykonał Ganlin I Meteorology UAV, pierwsza modyfikacja pogody w Chinach. Jest to również pierwszy przypadek, kiedy Chiny wykorzystały duże skrzydło do modyfikacji sztucznych warunków atmosferycznych. - CANNEWS (@ECANNEWS), 12 lutego 2021 

Jednak entuzjazm Chin odnośnie do rozwijania technologii wzbudził obawy w sąsiednich Indiach, gdzie rolnictwo jest w dużym stopniu uzależnione od monsunu, na który już mają wpływ zmiany klimatyczne.  

Oprócz tego Indie i Chiny toczą spór terytorialny w Himalajach, który w ostatnich miesiącach nasilił się i doprowadzał do starć. Indie obawiają się, że modyfikacja pogody może potencjalnie dać Chinom przewagę w ewentualnym przyszłym konflikcie, biorąc pod uwagę znaczenie warunków pogodowych dla ruchu wojsk w niegościnnym regionie górskim.  

 

Autor: 
Tłumacz: Yasmeen Ibupoto 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama