CDC radzi: “Nawet jeżeli jesteś zaszczepiony, noś maskę w zamkniętych pomieszczeniach”

Reklama

wt., 08/03/2021 - 17:24 -- MagdalenaL

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydało 27 lipca zalecenie, aby nawet osoby zaszczepione nosiły maski w zamkniętych pomieszczeniach. Dotyczy to regionów, gdzie zaobserwowano znaczny wzrost nowych przypadków.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych obserwuje się wzrost zachorowań spowodowanych wariantem Delta. Według danych uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, całkowita liczba nowych przypadków zakażeń w dniu 26 lipca wyniosła 87 418.

W USA od początku pandemii noszenie maseczek było tematem kontrowersyjnym, który szybko stał się częścią debaty politycznej. W najnowszych wytycznych CDC zalecono noszenie masek w zamkniętych pomieszczeniach w miejscach publicznych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wariantu Delta. Zaleca się również noszenie masek w szkołach, co jest kwestią licznych kontrowersji. Po ogłoszeniu prezydent Joe Biden powiedział, że noszenie masek przez uczniów byłoby “niewygodne”, ale pozwoliłoby to im uczyć się wraz z rówieśnikami, jednocześnie stosując “najlepszą obecnie strategię przeciwko wirusowi”.

W ostatnich tygodniach w Stanach Zjednoczonych 97 proc. osób hospitalizowanych z powodu zakażenia nowym wariantem koronawirusa stanowiły osoby niezaszczepione. Do połowy lipca prawie połowa populacji USA została zaszczepiona, ale oprócz nieletnich oraz osób z zaburzeniami odporności, które nie mogą otrzymać szczepionki, wielu Amerykanów nie chce się zaszczepić. Według ekspertów, rozprzestrzenianie się fałszywych informacji przyczynia się do niechęci wobec szczepień wśród ludzi. Mówią też, że południowe stany, gdzie epidemia znacznie się rozprzestrzeniła w ostatnim miesiącu, mają najmniejszy wskaźnik szczepień. W Luizjanie, wskaźnik zakażeń od początku lipca osiągnął ten sam poziom co na początku 2020 roku. Epidemia szczególnie nasila się również w Missisipi czy Alabamie, gdzie zaszczepiono zaledwie 30 proc. populacji. Na Florydzie w tym tygodniu codziennie odnotowywano średnio powyżej 10 tys. nowych zakażeń.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Barańska
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama