Brytyjskie niebieskie paszporty wydawane będą od następnego miesiąca

Reklama

czw., 02/27/2020 - 10:44 -- moderator3

Brytyjskie niebieskie paszporty wydawane będą od następnego miesiąca

Zmiana koloru paszportu okazuje się kontrowersyjna. Zmiana przez wielu określana jako ignorancja. Powrót do niebieskiego: nowy paszport jest uznawany za najbardziej zaawansowany technologicznie i „najbardziej ekologiczny w historii”. Rząd ogłosił, że niebieskie paszporty zostaną wydane po raz pierwszy od prawie trzech dekad od przyszłego miesiąca z okazji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Zastąpią one standardowe burgundowe paszporty, które zostały wprowadzone w krajach UE w 1988 roku.

Sekretarz Priti Patel z zadowoleniem przyjął zmianę na niebieską, ale proeuropejscy działacze i nacjonalistyczni politycy w Irlandii Północnej przewidują trudności podczas kontroli .

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że niebieski paszport będzie „najbardziej ''zielonym'' brytyjskim paszportem w historii”.

Rzecznik powiedział: „Ślad węglowy wytwarzany podczas produkcji zostanie zredukowany do zera dzięki projektom takim jak sadzenie drzew”. Ministerstwo określa paszport jako najbardziej zaawansowany technologicznie. Rzecznik powiedział, że „istnieje szereg nowych i zaktualizowanych funkcji bezpieczeństwa, w tym wytrzymałej strony danych z poliwęglanu, która zawiera innowacyjne technologie osadzone w dokumencie, aby zabezpieczyć dane osobowe”.

Rzecznik powiedział, że paszport o nowym wyglądzie zawiera najnowsze i najbezpieczniejsze techniki drukowania i projektowania, co zapewni lepszą ochronę przed kradzieżą tożsamości i oszustwami. Patel powiedział: „Opuszczenie Unii Europejskiej dało nam wyjątkową okazję do przywrócenia naszej tożsamości narodowej i wytyczenia nowej ścieżki na świecie. Wracając do kultowego niebiesko-złotego wzoru, brytyjski paszport ponownie zostanie spleciony z naszą tożsamością narodową. ”

Entuzjazmu nie podziela Edward McMillan-Scott , patron grupy i poseł do PE od 30 lat. Powiedział, że niebieski paszport będzie postrzegany jako obraźliwy dla wielu Europejczyków.

„Będzie to postrzegane jako symbol postawy partii konserwatywnej wobec reszty Europy, która jest izolacjonistyczna, ignorancka i autodestrukcyjna” - powiedział.

McMillan-Scott powiedział, że wizje przedstawione na Twitterze z długimi kolejkami podczas kontroli paszportowej na lotnisku Schipol w Amsterdamie z udziałem brytyjskich turystów były „tylko prekursorem tego, co przyniosą te paszporty”.

Powiedział: „Kiedy byłem posłem do PE, pamiętam, że dostałem specjalną niebieską przepustkę, która miała ułatwić mi przejście kontroli granicznych w drodze do Brukseli i Strasburga.

Było to bardzo kłopotliwe, ponieważ niektórzy funkcjonariusze straży granicznej nie byli pewni, co to jest za dokument i byliśmy poddawani niekończącym się kontrolom.

„Więc wyrzuciłem go i zacząłem używać mojego normalnego brytyjskiego paszportu w kolorze bordowym - tego samego koloru, co wszyscy inni przejeżdżający przez UE. Bez wątpienia oznakowanie brytyjskich posiadaczy paszportów innym kolorem sprawi, że życie będzie niewygodne, zwłaszcza dla milionów podróżujących do UE”. Claire Hanna, proeuropejska socjaldemokratyczna i Partia Pracy w Belfaście Południowym, powiedziała: „Podkreśla się zmianę jako wielką wygraną, podsumowującą Brexit . Kolor zmienia się, ale możliwości i potencjał zostały ograniczone. W takim przypadku kolor niebieski będzie oznaczał szkodę ekonomiczną i ograniczone horyzonty dla posiadacza paszportu i to jest smutna rzeczywistość. ”

 

Tłumaczenie: Ewelina Cendrowsla

 

Autor: 
Redakcja The Guardian
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama