Brak pieniędzy najczęstszym powodem nieoszczędzania

Reklama

wt., 05/04/2021 - 18:02 -- MagdalenaL

Z czasem trwania pandemii znacznie pogorszyło się zaufanie finansowe Niemców. To ma swoje konsekwencje. Doradcy finansowi również muszą zadawać sobie wiele pytań.

Trwanie pandemii koronawirusa, powolny postęp szczepień i rozległe ograniczenia powodują z czasem coraz większy stres u wielu ludzi. Widać to patrząc na ich zachowania finansowe. Pomimo spodziewanych ekonomicznych konsekwencji kryzysu, Niemcy byli w ubiegłym roku nadal stosunkowo pewni swoich finansów.

Jesienią 2020 roku średnio dobre 2/3 Niemców czuło się finansowo zabezpieczonymi na przyszłość. W marcu tego roku tylko 42 procent powiedziało to - więc zaufanie znacznie się pogorszyło. To wyniki dwóch reprezentatywnych badań przeprowadzonych przez zarządzającego aktywami Fidelity International wraz z instytutami badań rynku Kantar Emnid i Insa-Consulere. Jak to często bywa, istnieją również zauważalne różnice płci: podczas gdy prawie połowa mężczyzn czuje się bezpiecznie finansowo, tylko 38 procent kobiet podziela ten pogląd.

Sygnał alarmujący

- Kryzys związany z pandemią koronawirusa zostawia ślad - mówi Alexander Leisten, niemiecki szef Fidelity, odnosząc się do tych danych. W ciągu kilku miesięcy zaufanie finansowe znacznie się zmniejszyło, podczas gdy ubiegły rok charakteryzował się nadal ostrożnym optymizmem. Coraz więcej osób martwiło się swoją obecną i przyszłą sytuacją finansową - mówi Leisten. To niepokojący sygnał, także ze względu na niepewność wielu osób w podeszłym wieku.

W przypadku większości z nich ustawowa emerytura prawdopodobnie pozostawi wyraźną lukę. Według sondażu około dwie trzecie ankietowanych oszczędza również na późniejsze lata. Z kolei 36 proc. deklaruje, że nie obejmuje dodatkowego ubezpieczenia. Jednak w 2017 r. mniej niż 31 proc. ankietowanych tak powiedziało. Liczba osób, która nie oszczędza wzrosła przede wszystkim w Kraju Saary, a także w Turyngii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Jest kilka powodów, dla których nie warto oszczędzać na przyszłość. Jak wynika z badania, w porównaniu z poprzednimi latami, brak pieniędzy jest znowu czynnikiem, który nie pozwala oszczędzać. Podczas gdy 41 procent ankietowanych podało ten powód w 2020 roku, ostatnio było to 58 procent, mówi Fidelity. Ludzie we wschodniej części Niemiec mówili to częściej niż osoby z części zachodniej. Brak pieniędzy pozostaje również najczęściej wymienianym powodem niebudowania bezpieczeństwa finansowego. W przeciwieństwie do tego strach przed utratą pieniędzy, jako powodu, aby nie oszczędzać, stał się rzadszy. Dla porównania 20 procent w 2020 roku z 13 procentami w marcu 2021 roku. Udział tych, którzy po prostu cieszą się „dobrym” życiem i woleliby wydawać swoje pieniądze, zmniejszył się z 35 procent w 2017 roku do 15 procent.

Rodzaj świadczenia również zmienia się w czasie. Według Fidelity papiery wartościowe stają się coraz ważniejsze. Podczas gdy w poprzednim roku 23 proc. ankietowanych inwestowało w akcje, fundusze lub produkty o stałym dochodzie w celu zapewnienia dodatkowej ochrony, ostatnio było to 25 proc. Wartość ta wzrosła nawet dwukrotnie od 2017 roku. Jednak po raz pierwszy spadła liczba tych, którzy regularnie oszczędzali na rachunkach stałych lub terminowych. Tutaj średnio 32 procent obywateli Niemiec w 2020 roku w porównaniu z obecnymi 26 procentami.

W związku z niepewnością związaną z pandemią wielu doradców finansowych musi zadawać wiele pytań niespokojnym klientom. Pokazało to badanie przeprowadzone przez firmę inwestycyjną JP Morgan Asset Management wśród około 350 doradców w marcu. Największym ryzykiem dla rynków kapitałowych był więc wzrost cen, a tym samym wysokie wyceny, a także ryzyko inflacji z powodu luźnej polityki pieniężnej i fiskalnej oraz zaległości popytu. Zmiana faworytów z zapasów wzrostowych na akcje wyceniane została oceniona jako stosunkowo mniej ryzykowna, a następnie dalszy przebieg pandemii, mutacje i postęp w sytuacji szczepień.

Autor: 
Kerstin Papon / tłum. Monika Wilk
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama