Bob Geldorf oddał nagrodę, którą otrzymał razem z Aung San Suu Kyi

Reklama

śr., 11/15/2017 - 13:20 -- Anonim (niezweryfikowany)

Muzyk i aktywista oddał Nagrodę Wolności Miasta Dublina, ponieważ otrzymała ją także birmańska dysydentka.

 

Irlandzki muzyk i aktywny działacz na rzecz walki z ubóstwem na świecie - Bob Geldof oddał swoją Nagrodę Wolności Miasta Dublina. Powiedział, że nie może jej zatrzymać z uwagi na to, że taką samą otrzymała birmańska dysydentka Aung San Suu Kyi.

Ponad 600.000 muzułmanów z Rakhine uciekło do obozów dla uchodźców w Bangladeszu, w skutek operacji wojennych określonych przez ONZ mianem czystek etnicznych.

Sytuacja muzułmanów Rohingya wywołała oburzenie na całym świecie. Zaczęto wzywać do odebrania Suu Kyi Pokojowej Nagrody Nobla, którą otrzymała w 1991 roku, bo nie potępia birmańskich działań wojennych.

 

'Masowe czystki etniczne Rohingya'

"Jestem bardzo dumnym Dublińczykiem, ale nie mogę z pełną świadomością być posiadaczem nagrody, którą otrzymała także Aung San Suu Kyi", czytamy w oświadczeniu Geldofa.

"Krótko mówiąc, w żaden sposób nie chcę by

powiązany z osobą, która jest zamieszana w masowe czystki etniczne narodu Rohingya z północno-zachodniej części Birmy", dodał.

Suu Kyi, zanim została nagrodzona za działalność na polu praw człowieka i otrzymała w 1999 roku Nagrodę Miasta Dublina, była w areszcie domowym. Nagrodę odebrała w Irlandii w 2012 roku, dwa lata po wyjściu na wolność.

W zeszłym miesiącu podobną nagrodę odebrał jej Uniwersytet Oxfordzki, gdzie studiowała.

Nagrodą Wolności Miasta Dublina, odkąd po raz pierwszy wręczona została w 1876 roku, zostali uhonorowani również John Kennedy, Nelson Mandela i Michaił Gorbaczow.

Przeraziła nas i zawstydziła'

Geldof, były wokalista grupy „Boomtown Rats", otrzymał nagrodę w 2005 roku, w uznaniu swojej działalności charytatywnej obejmującej również organizację koncertu Live Aid (1985 rok), w którym udział wzięło około 1,5 mld ludzi oraz za wkład w pomoc głodnym i chorym w Etiopii.

"Jej związek z naszym miastem jest hańbą dla nas wszystkich", podkreślił Geldof, „nagrodziliśmy ją, a ona nas przeraziła i zawstydziła."

"Gdy komitet odbierze jej nagrodę, jestem gotów ponownie przyjąć swoją", powiedział dodając : "Przyjmijcie, proszę, ten drobny gest ze smutkiem, jaki z tego powodu czuję."

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama