Biura pośrednictwa pracy będą płacić pobierającym zasiłek Harz IV na zakup masek z filtrem FFP-2

Reklama

pon., 02/15/2021 - 18:36 -- MagdalenaL

zdjęcie: SASCHA STEINBACH/EPA-EFE/Shutterstock

Tytuł oryginalny: Biura pośrednictwa pracy będą płacić pobierającym zasiłek Harz IV 129 Euro miesięcznie na zakup masek z filtrem FFP-2

20 maseczek na tydzień albo 129 Euro w miesiącu: pobierający zasiłek dla bezrobotnych II stopnia ( czyli tzw. Harz IV) wygrał sprawę przed sądem w Karlsruhe dotyczącą zaopatrzenia w maski z filtrem FFP 2.​

Urząd pośrednictwa pracy musi wyposażyć każdego świadczeniobiorcę zasiłku Harz IV w 20 maseczek ochronnych tygodniowo lub za nie zapłacić. Zadecydował o tym sąd społeczny w Karlsruhe.

Spór rozpoczął się od złożenia, przez mężczyznę urodzonego w 1980 roku, wniosku do jego Urzędu Pracy o przejęcie kosztów za maseczki z filtrem FFP-2. Powołuję się w nim na to, że ten typ maseczek jest wymagany w przestrzeni publicznej np. podczas zakupów, czy w środkach transportu publicznego. Maski stanowią więc dodatkowy ale niezbędny wydatek, którego nie da pokryć się z otrzymywanego zasiłku II stopnia dla bezrobotnych. Kiedy Urząd Pracy odrzucił wniosek mężczyzny, ten zwrócił się w trybie pilnym do sądu społecznego. Sąd orzekł, że do 21.06.2021 maski z filtrem FFP-2 mają zostać dodane do regularnych świadczeń jako świadczenia rzeczowe lub wypłacona ma zostać kwota 129 Euro miesięcznie na zakup maseczek.

Wyliczając wysokość świadczenie, izba sądowa powołała się na internetową cenę produktu 1,50 Euro/szt. Zapotrzebowanie na 20 masek /tydzień oszacowali już sędziowie, z zastrzeżeniem, że te przeznaczone są do jednorazowego użytku. Jak podano w uzasadnieniu wyroku, przy średnio 4,3 tygodniach w miesiącu kalendarzowym, oszacowano że 86 masek typu FFP-2 kosztuje ok. 129 Euro.

Ograniczenia w podstawowych prawach

Bez tych maseczek, bezrobotni pobierający ww. zasiłek zostaną „ograniczeni w życiu społecznych w sposób nieproporcjonalnie wielki.” Wnioskodawca nie może także kupić zwykłych maseczek operacyjnych, jako że te nie są tak skuteczne w ochronie przeciw mutacjom koronawirusa i nie mogą być też wszędzie noszone. Zagwarantowanie masek, czy też ich sfinansowanie, nie służy tylko zaspokojeniu potrzeb prywatnych jednostki ale przyczynia się dla dobra ogółu. Wyrok jest prawomocny.

Na pytanie gazety „Hamburger Abendblattes” Federalna Agencja Pracy komentuje wyrok : „Decyzja sądu na razie odnosi się tylko do tego jednego, konkretnego przypadku.”

Po rozporządzeniu z 6.02.2021 dotyczącego masek ochronnych przeciwko koronawirusowi, świadczeniobiorcy zasiłku Harz IV, dostają w aptekach 10 darmowych maseczek. Jednakże wysyłanie upoważnień do odbioru tychże, jest w ostatnim czasie opóźnione.

Autor: 
Tłum. Marta Rzany
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama