Biden spotkał się z historykami, którzy ostrzegli go przed zagrożeniami dla demokracji

Reklama

pt., 08/12/2022 - 12:47 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Biden spotkał się z historykami, którzy ostrzegli go przed zagrożeniami dla demokracji i porównali obecny moment z erą przed wojną secesyjną, czytamy w raporcie 

W zeszłym tygodniu prezydent Joe Biden prywatnie spotkał się z historykami w Białym Domu, którzy ostrzegali go przed trwającymi zagrożeniami dla demokracji, podał w środę Washington Post. 

Źródła zaznajomione ze spotkaniem z 4 sierpnia, które podobno trwało prawie dwie godziny, poinformowały, że eksperci określili obecny moment jako jeden z najbardziej niebezpiecznych dla demokracji we współczesnej historii. 

Mówiono, że wśród uczestników spotkania byli profesor historii z Uniwersytetu Princeton Sean Wilentz, historyk z University of Virginia Allida Black, dziennikarka Anne Applebaum i prezydencki historyk Michael Beschloss. Podobno uczestniczyli także autorzy przemówień dla Bidena, w tym Vinay Reddy i Jon Meacham, oraz starszy doradca Białego Domu, Anita Dunn. 

Jak podaje The Post, mała grupa prawie wyłącznie omawiała totalitaryzm na całym świecie i zagrożenia dla amerykańskiej demokracji. 

Gazeta poinformowała, że uczeni porównali obecny stan rzeczy z erą poprzedzającą amerykańską wojnę secesyjną, a także z okresem przed II wojną światową, kiedy pojawiły się ruchy faszystowskie, szczególnie zwracając uwagę na wybory Abrahama Lincolna w 1860 r. i prezydenta Franklina D. Roosevelta w 1940 r. 

Część osób związanych ze spotkaniem wypowiadała się publicznie o zagrożeniach dla demokracji. Applebaum, pisarz dla pracowników The Atlantic, opublikował w 2020 roku książkę zatytułowaną „Zmierzch demokracji: Zwodniczy powab autorytaryzmu”  o wzroście prawicowego populizmu i upadku demokracji. 

Biały Dom nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz dla Insidera. 

Spotkanie było zgodne z nawykiem Bidena szukania zewnętrznych ekspertów, którzy udzieliliby wskazówek w kwestiach polityki krajowej i zagranicznej. W maju spotkał się również z Billem Clintonem, aby omówić inflację i okresy pośrednie oraz z grupą ekspertów ds. polityki zagranicznej w styczniu, kiedy USA przewidywały inwazję Rosji na Ukrainę. 

Według The Post, spotkania kontynuują również tradycję prezydentów USA szukających kontekstu całościowego od historyków, którzy zaczynali od Ronalda Reagana, ale utknęli w martwym punkcie pod rządami Donalda Trumpa. 

W ostatnich latach historycy publicznie biją na alarm o zagrożeniach dla demokracji, zwłaszcza od powstania w Kapitolu 6 stycznia 2021 r. 

W czerwcu historyk Ruth Ben-Ghiat powiedziała Charlesowi R. Davisowi z Insidera, że atak na Kapitol, który opisała jako próbę zamachu stanu, nadal stanowi zagrożenie dla amerykańskiej demokracji. Ken Hughes, inny historyk, który jest ekspertem od Watergate, powiedział w lipcu Erin Snodgrass z Insider, że demokracja jest w „niebezpiecznej” sytuacji, ponieważ systemy, które zwykle chroniły przed nadużyciami władzy przez prezydenta, już nie działały. 

Autor: 
Kelsey Vlamis/ Tłumacz: Julia Skorupa
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama