Basmah bint Saud: Saudyjska księżniczka zwolniona z więzienia po prawie trzech latach

Reklama

czw., 01/13/2022 - 16:01 -- MagdalenaL

Księżniczka Basma – widoczna na zdjęciu z 2016 roku – była prominentną zwolenniczką reformy konstytucyjnej.

 

Saudyjska księżniczka i jej córka zostały zwolnione z więzienia o zaostrzonym rygorze po tym, jak były przetrzymywane przez prawie trzy lata bez postawienia zarzutów, twierdzą działacze.

Księżniczka Basma bint Saud została zatrzymana w marcu 2019 roku, gdy przygotowywała się do lotu do Szwajcarii na leczenie.

Nie wiadomo, dlaczego została zatrzymana, a ani ona, ani jej córka Suhoud nie zostały oskarżone o żadne przestępstwo.

Niektórzy spekulowali, że mogło to być związane z jej orędownictwem w kwestiach humanitarnych i reformie konstytucyjnej.

Jej rodzina powiedziała Organizacji Narodów Zjednoczonych w pisemnym oświadczeniu w 2020 roku, że było to prawdopodobnie spowodowane w dużej mierze jej „zapisem jako otwartego krytyka nadużyć”, donosi agencja informacyjna AFP.

Inni zwolennicy sugerują, że chodzi o jej bliskie związki z byłym księciem koronnym Mohammedem bin Nayefem, który według doniesień został umieszczony w areszcie.

Księżniczka Basma zaapelowała do saudyjskiego króla Salmana i księcia koronnego Mohammeda bin Salmana o uwolnienie jej w kwietniu ubiegłego roku, mówiąc, że nie zrobiła nic złego i że jej zdrowie cierpi.

Nie wiadomo, jakiego leczenia szukała za granicą, gdy została zatrzymana w 2019 roku.

Ogłaszając jej uwolnienie na Twitterze, ALQST for Human Rights powiedział, że „odmówiono jej opieki medycznej, której potrzebowała w potencjalnie zagrażającym życiu stanie” podczas jej pobytu w więzieniu Al-Ha’ir, na obrzeżach stolicy.

Saudyjska grupa praw dodała. „W żadnym momencie podczas jej przetrzymywania nie postawiono jej żadnych zarzutów”.

Księżniczka Basma jest najmłodszą córką króla Sauda, który rządził Arabią Saudyjską w latach 1953-1964.

 

 

Autor: 
Autor: BBC News / Tłumacz: Magdalena Hałasa
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama