Bałkany: Trzęsienie ziemi

Reklama

ndz., 12/01/2019 - 16:32 -- Anonim (niezweryfikowany)

Jak twierdzi British Geological Survey (BGS), wstrząsy, jakie w miniony wtorek nawiedziły Albanię, Bośnię i Hercegowinę oraz Grecję, są częścią tej samej większej całości.

Najmocniejszy, o sile 6,4 stopni w skali Richtera miał miejsce w Albanii wczesnym rankiem. Potem odnotowano jeszcze szereg słabszych. Zatrzęsła się ziemia od Bośni do Grecji.

- Wstrząsy są jak `stado`, nadchodzą sekwencjami i dlatego większość z nich powtarza się w czasie, powiedział w wywiadzie dla Daily Mail sejsmolog BGS Brian Baptain.

Jeden potężny wstrząs może wyzwolić wiele mniejszych tak, jak to było w Albanii.

- We Włoszech do podobnego zdarzenia doszło w 2016 roku, kiedy wstrząs o sile 6,2 stopni w skali Richtera zapoczątkował trwającą 3 miesiące sekwencję mniejszych wstrząsów. Zdarzenie zamknął wstrząs o sile 6,5 stopni, przypomniał Baptain.

Choć z powodu „efektu stada” może się wydawać, że liczba wstrząsów na świecie zwiększa się, tak naprawdę ich ilość nie przekracza średniej. W tym roku odnotowano przykładowo 11.700 wstrząsów. Również liczba wstrząsów przekraczających 6 stopni w skali Richtera nie przekracza średniej (150 każdego roku).

Po wstrząsach w Albanii nastąpiły kolejne, 230 km dalej, w Bośni i Hercegowinie, a potem na greckiej Krecie. Zdaniem sejsmologów, były to wstrząsy powiązane ze sobą, choć trudno to powiedzieć z całą pewnością.

Długa historia wielkich trzęsień ziemi

Zdaniem sejsmologów, Bałkany (obok Włoch) są najbardziej narażonym na trzęsienia ziemi regionem w Europie. Najgorętszym punktem na mapie jest wybrzeże albańskie.

Duże zagrożenie trzęsieniami ziemi w Albanii wynika z tektonicznych kompresji skorupy ziemskiej ciągnących się od Chorwacji po Grecję. Kompresje te potwierdzone zostały szczegółowymi pomiarami przeprowadzanymi w bardzo długim okresie czasu.

Południowe Bałkany są bardziej aktywne sejsmicznie niż Włochy.

Kompresje tektoniczne wywołują skurcze, z których tylko nieliczne wychodzą na powierzchnię. Te, które nie wyjdą poza skorupę ziemską zostają stłumione w niższych warstwach.

 

Dlaczego waliły się domy ?

Uboga ziemia nadbrzeżnych równin jest podmokła i niemal się „rozpuszcza”. Takie podłoże bardzo szybko może zmienić się w coś, co przypomina piasek i dlatego dochodzi do zawalania się budynków lub ich zatopienia.

Erupcje wody, które w takich regionach często towarzyszą wstrząsom, jeszcze bardziej powiększają szkody, pisze temblor.net.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama