Bałkany- najbardziej zanieczyszczone w całej Europie

Reklama

wt., 09/10/2019 - 13:44 -- koscielniakk

Według ubiegłorocznych danych, Serbia znajduje się na żenującym 5. miejscu w Europie pod względem stopnia zanieczyszczenia powietrza, a Belgrad na 26. miejscu na liście najbardziej zanieczyszczonych stolic świata. Analizy stanu powietrza dokonały AirVisual i Greenpeace.

Jak donosi Al Jazeera Balkan, badania wykazują, że najbardziej zanieczyszczonym państwem europejskim jest Bośnia i Hercegowina, na 2. miejscu jest Północna Macedonia, na 3. Kosowo, potem Bułgaria i Serbia.

W 2018 roku państwa zachodnio- bałkańskie były najbardziej zanieczyszczone w całej Europie. W ciągu ostatnich miesięcy sytuacja nie poprawiła się ani na jotę.

"We wszystkich większych miastach Bałkanów Zachodnich ludzie stoją w obliczu alarmującego, skracającego życie, poziomu zanieczyszczenia powietrza. Słabo rozwinięty i kruchy pod względem politycznym region ciągle jeszcze, w dużej mierze, zależny jest od spalania węgla będącego podstawą produkcji energii elektrycznej", oceniają w swoich raportach specjaliści ONZ.

Kraje, w których poziom zanieczyszczenia powietrza jest najwyższy to : Bośnia i Hercegowina, Serbia, Północna Macedonia, Czarnogóra, Albania i Kosowo.

Piętnaście elektrowni węglowych (niektórych dość starych) na Zachodnich Bałkanach pompuje w powietrze bardzo duże ilości m.in. dwutlenku węgla i podtlenku azotu. Około 88% z 7,3 mln gospodarstw korzysta z decentralizowanego systemu ogrzewania wykorzystującego energię w sposób bardzo nieefektywny.

Komentujący dane Denis Žiško, z Centrum Ekologii i Energii z Tuzli, w wywiadzie dla Radia Wolna Europa wyjaśnił, w czym konkretnie tkwi problem Bałkanów.

- Analizy wykazały, że ze wszystkich aktywności człowieka, spalanie węgla jest główną przyczyną emisji dwutlenku siarki. A jeśli chodzi o Bałkany, to dobrze wiemy z poprzednich analiz, że głównym problemem jest brak nowoczesnej aparatury do odsiarczania elektrowni cieplnych.

Zdaniem Žiška, już wkrótce wszystkie europejskie elektrownie cieplne będą miały zainstalowane specjalną aparaturę i dlatego na liście zanieczyszczonych, oprócz Bułgarii, nie będzie innych krajów należących do UE.

Žiško odniósł się zwłaszcza do Bośni i Hercegowiny przypominając, że Elektroprivreda już dziesięć lat temu robiła tam wstępne kosztorysy, oceniała możliwości montażu i czyniła niezbędne przygotowania do instalacji nowoczesnego wyposażenia elektrowni.

- Oni po prostu nie chcą tego zrobić, ociągają się z implementacją w obawie przed utratą zysków. Okazuje się, że lepiej truć naród niż montować nowoczesne wyposażenie, powiedział.

Autor: 
I.Z.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Radio Slobodna Evropa

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama