Autokar z prezentami dla dzieci zawrócony na granicy z Ukrainą

Reklama

pon., 12/09/2019 - 15:38 -- Anonim (niezweryfikowany)

Ukraińskie służby graniczne zawróciły na przejściu w Medyce transport wiozący tysiąc paczek dla polskich dzieci z Ukrainy, które przygotowała tarnowska młodzież. W jednej ze szkół, dzieci czekały na prezenty na do godz. 23.

Akcję zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południo-Wschodnich w Tarnowie wraz z uczniami i pedagogami tarnowskich oraz podtarnowskich szkół, średnich i podstawowych.

Kompletowanie paczek trwało prawie miesiąc. W każdej znalazły się maskotka, wyprawka szkolna oraz słodycze. Czekało na nie 500 dzieci ze wsi Pnikut, Czyszki, Strzelczyska oraz Lipniki.

- Na przejściu w Medyce celnicy oświadczyli, że paczek jest za dużo a od 1 stycznia zmieniły się przepisy, nie powiedzieli jakie - relacjonował w rozmowie z polsatnews.pl prezes Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południo-Wschodnich w Tarnowie Stanisław Siadek.

- Dzieci z Strzelczyska czekały w swojej szkole do 23, bo nie wierzyły, że Mikołaj do nich nie przyjedzie - mówił Siadek.

Polska delegacja miała zostać oskarżona o kontrabandę. - Paczki były otwierane w obecności strażników, więc chyba nie powinno być wątpliwości, że są to dary świąteczne - argumentował Kozioł.  

Teraz dary zostaną rozdysponowane między potrzebujących w regionie.

Do podobnej sytuacji doszło w ubiegłym roku. Jak pisała Interia bus wypakowany darami zebranymi w szkołach w Krzeszowicach (Małopolska) został zawrócony z ukraińskiej granicy. Prezenty miały być dostarczone ubogim Polakom mieszkającym we Lwowie i Samborze na Ukrainie.

- Przez polską granicę w Krościenku i odprawę celną przejechałem bez problemu. W czasie kontroli celnej na Ukrainie zostaliśmy zatrzymani. Nie pomogły tłumaczenia, że to pomoc charytatywna. Nie wpuszczono nas - mówi pan Wacław, kierowca, który wiózł dary na Ukrainę.

Autor: 
----------------
Źródło: 

Interia

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama