Austria przeciwko wprowadzeniu limitów wypłat gotówkowych do 10 tys. Euro

Reklama

wt., 07/27/2021 - 10:15 -- MagdalenaL

                                                   Zdjęcie: Silas Stein / dpa

 

Komisja europejska chce wprowadzić limity transakcji gotówkowych i w ten sposób utrudnić pranie pieniędzy. Rząd austriacki wątpi jednak w zasadność tego kroku.

Komisja europejska chce zwalczać pranie brudnych pieniędzy przez wprowadzenie pakietu nowych zasad, który zakłada miedzy innymi wprowadzenie limitu transakcji gotówkowych do 10.000 euro.  Austria wyraziła zdecydowany sprzeciw. Minister Finansów Gernot Blümel podkreślił podczas wideokonferencji z innymi europejskimi politykami, że gotówka jest w Austrii tematem delikatnym i ważnym dla społeczeństwa, możliwość wykonywania transakcji gotówkowych bez narzuconych limitów, daje Austriakom poczucie bezpieczeństwa i wolności. Austria nie widzi także, wielkich korzyści z zastosowania takich rozwiązań.

Jednakowy dla całej Unii limit transakcji gotówkowych, ma sprawić, że pieniądze pochodzące z nielegalnych źródeł, nie będą mogły być wprowadzone tak łatwo do obrotu. Wyjątkiem mają być transakcje miedzy osobami prywatnymi lub osobami bez kont bankowych. Wiele państw członkowskich wprowadziło już jednak takie limity. Inne jak np. Niemcy, Austria, Luksemburg czy Cypr muszą takie rozwiązania dopiero wdrożyć. Komisarz ds. Rynku Finansowego Mairead McGuinness podkreślała, że nie chodzi o to, aby całkowicie pozbyć się gotówki, która jest bardzo ważna. Ale pieniądze nie powinny pochodzić z nielegalnych interesów. Rząd Niemiec nie przedstawił swojego stanowiska w tej sprawie. Michael Clauß, który brał udział w debacie w zastępstwie niemieckiego ministra finansów Olafa Scholza (SPD), wypowiedział się  jedynie bardziej konkretnie w sprawie nowego urzędu nadzorczego ds. walki z praniem brudnych pieniędzy, który miałby swoją siedzibę mieć we Frankfurcie: „Popieramy tą propozycję”. Urząd ten miały mieć dalekoidące uprawnienia i niezależną administrację sprawozdawczą. Oficjalne negocjacje z państwami Unii Europejskiej w sprawie pakietu przeciw praniu brudnych pieniędzy mają rozpocząć się we wrześniu. Także Parlament Europejski musi wyrazić na to zgodę. Wdrożenie nowych zasad nie nastąpi z pewnością przed końcem roku.

Autor: 
spiegel.de, tłumaczenie: Marta Rzany
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama