Atak w Yuen Long: siedem wyroków więzienia w Hongkongu

Reklama

sob., 07/24/2021 - 11:19 -- MagdalenaL

Po brutalnych atakach na prodemokratycznych demonstrantów na stacji kolejowej w 2019 roku, sąd w Hongkongu skazał siedmiu mężczyzn na karę więzienia. Odsiadka mężczyzn ma trwać od trzech i pół do siedmiu lat.

Miasto Yuen Long nadal jest w szoku po ataku, który został nagrany zarówno przez ofiary jak i przechodniów.

Policja została oskarżona o zbyt późne dotarcie na miejsce zdarzenia i niezbyt dużą ingerencję w powstrzymanie zamieszek. Wszystkim postawionym wobec siebie zarzutom zaprzeczyła. Padły również oskarżenia o zmowę policji z napastnikami oraz ich powiązania z chińską triadą, która obecnie jest synonimem chińskich organizacji przestępczych. Podczas, gdy w Hongkongu trwały masowe protesty przeciwko rządowi, nieufność wobec policji rosła.

Filmik, na którym widać było mężczyzn w białych koszulach, bijących ludzi i pasażerów kijami i prętami stał się niezwykle popularny w Internecie. Istnieje podejrzenie, że napastnicy są gangsterami z triady. W ciągu następnych dni na ulice wyszły dziesiątki tysięcy osób, by zaprotestować przeciwko przemocy.

Najwyższym wyrokiem jaki może orzec Sąd Okręgowy jest kara siedmiu lat więzienia, którą otrzymał jeden z mężczyzn. AFP poinformowała, że sędzia był wyzywany przez zwolenników mężczyzn. Można było usłyszeć takie określenia jak “psi sędzia”. Sędzia po usłyszeniu prośby o łagodniejszy wymiar kary odparł, że tego typu ataki muszą zostać surowo ukarane.

Jeden ze skazanych mężczyzn przeprosił ofiary tłumacząc się tym, że działał pod wpływem impulsu.

Autor: 
BBC tłum. Alicja Jurałowicz
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama