Argentyna tworzy dowody tożsamości dla osób niebinarnych

Reklama

pt., 07/23/2021 - 16:17 -- MagdalenaL

Prezydent Argentyny Alberto Fernandez ogłosił w środę nowy krajowy dokument tożsamości (National Identity Document – DNI) dla osób niebinarnych.  Poza płcią żeńską i męską istnieją inne tożsamości, które należy szanować - powiedział Fernandez podczas konferencji prasowej w Casa Rosada Museum w Buenos Aires.

Nowy dokument dodaje możliwość „x” w miejscu wyboru płci w poprawionej wersji DNI i paszportów.

Fernandez powiedział, że kochać i być kochanym oraz szczęśliwym można być na tysiąc różnych sposobów. Jakie znaczenie dla państwa ma znajomość orientacji seksualnej swoich obywateli? Zapytał, chociaż tożsamość płciowa i orientacja seksualna to dwie zupełnie różne rzeczy. Trzy pierwsze dokumenty dla osób niebinarnych przedstawili podczas wydarzenia Minister ds. kobiet, płci i różnorodności, Elizabeth Gómez Alcorta, Minister spraw wewnętrznych Eduardo De Pedro oraz Prezydent Alberto Fernandez. Gómez Alcorta powiedziała, że wdrożenie w życie nowego dokumentu dla osób niebinarnych jest działaniem w celu budowania równego, ale również bardziej otwartego społeczeństwa.

Według oświadczenia wydanego przez biuro pałacu prezydenckiego w Argentynie, Argentyna jest pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, który dopuszcza wybór innej opcji w kategorii płeć w dokumencie DNI. W oświadczeniu napisano, że działanie to jest zgodne ze zmianami w dokumentach tożsamości wprowadzonymi przez kraje takie jak Kanada, Australia i Nowa Zelandia.

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych powiedział niedawno, że pracuje nad dodaniem niebinarnej opcji płci do paszportów.

Mieszkańcy Argentyny mogą wprowadzić zmiany w swoich dokumentach tożsamości w siedzibie Krajowego Rejestru Osób (National Registry of Persons) lub w dowolnym urzędzie rejestru cywilnego. Muszą jedynie mieć przy sobie akt urodzenia i ich dotychczasowy dokument DNI. Cudzoziemcy mieszkający w Argentynie mogą wprowadzić zmiany w swoim dowodzie tożsamości w Narodowym Urzędzie Migracyjnym (National Migration Office).

 

Autor: 
Karol Suarez tłum. Weronika Czuryszkiewicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama