Argentyna stała się największym krajem w Ameryce Łacińskiej, który zalegalizował aborcję

Reklama

pon., 01/04/2021 - 11:23 -- MagdalenaL

30 grudnia Parlament Argentyny poparł projekt ustawy o legalizacji aborcji w okresie ciąży do 14 tygodni – informuje BBC. Jest to największy kraj Ameryki Łacińskiej, który umożliwił operacje. Wcześniej aborcje w Argentynie były dozwolone tylko w przypadku gwałtu lub zagrożenia życia matki.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 38 senatorów. Przeciwko decyzji sprzeciwili się przedstawiciele Kościoła katolickiego i towarzystwa ewangelików, a na poparcie dokumentu działacze broniący praw kobiet; są przekonani, że za przykładem Argentyny pójdą inne kraje Ameryki Łacińskiej.

Do uchwalenia ustawy przyczyniły się protesty Ruchu Praw Kobiet Green Wave. Jego rzeczniczki uważają, że decyzja parlamentu Argentyny będzie precedensem i pomoże działaczom w Chile, Brazylii i innych państwach regionu, w których nadal obowiązują surowe ograniczenia. Do tej pory aborcja jest w pełni dozwolona tylko w Urugwaju, Gujanie i na Kubie, a całkowicie zakazana w Salwadorze, Nikaragui i na Dominikanie.

Zezwolenie na bezpłatne i legalne aborcje było kluczowe dla zdrowia publicznego, ponieważ każdego roku około 38 tysięcy kobiet trafia do szpitala z powodu komplikacji związanych z przerwaniem ciąży, powiedział prezydent Argentyny Alberto Fernandez.

Autor: 
Palina Mahutskaya
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama