Amerykański gigant bankowy JP Morgan przyznaje swojemu prezesowi nagrodę specjalną

Reklama

śr., 07/21/2021 - 19:43 -- MagdalenaL

JP Morgan Chase uchodzący za giganta bankowego przyznał swojemu prezesowi nagrodę specjalną potencjalnie wartą miliony.

Firma ma nadzieję, że dzięki nagrodzie uda im się przekonać Jamiego Dimona by ten stanął na jej czele przez znacznie dłuższą liczbę lat. 1,5 miliona praw do akcji może doprowadzić firmę do znacznego zysku, jeśli tylko ceny akcji wzrosną.

Jamie Dimon jest szefem dużego banku na Wall Street, który jako jedyny przetrwał kryzys w 2008 roku.

Nagroda ta ma być symbolem pragnienia Zarządu, aby Pan Dimon nadal stał na czele firmy w nadchodzących latach, wyznali przedstawiciele firmy w oświadczeniu skierowanym do inwestorów.

Jamie Dimon został dyrektorem naczelnym JP Morgan Chase pod koniec 2005 roku. Po roku awansował na stanowisko prezesa. W roku 2020 otrzymał on 31,5 mln dolarów, a według Forbes szacowana wartość jego majątku to 1,8 mld dolarów. Dzięki jego decyzji z 2006 roku bank uchronił się przed skutkami globalnego kryzysu finansowego. Dimon podjął wtedy decyzję, aby JP Morgan uwolnił 12 mld dolarów z kredytów hipotecznych typu subprime. Częstym tematem na Wall Street jest przyszłość Dimona w banku oraz to, co stanie się po tym jak ustąpi ze stanowiska.

Będę na swoim obecnym stanowisku jeszcze przez około 5 lat, powiedział Jamie Dimon w oświadczeniu wydanym przez firmę w 2018 roku.

Nie było na razie mowy o tym, by Pan Dimon rezygnował ze swojego stanowiska. Decyzję o przyznaniu nagrody podjęli niezależni członkowie zarządu, bez ingerencji osób trzecich, powiedział rzecznik JP Morgan Chase w rozmowie z BBC. Opcje w ciągu pięciu lat są bardzo ograniczone. Akcje związane z dotacją można sprzedać w ciągu 10 lat, a członkowie zarządu i tak mogą anulować nagrodę. Nie mają one żadnej wartości jeśli wartość akcji nie wzrośnie - dodał rzecznik.

 

Autor: 
BBC tłum. Alicja Jurałowicz
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama