Alexi Navalny wróci do Rosji 17 stycznia

Reklama

śr., 01/13/2021 - 20:28 -- MagdalenaL

Krytyk Alexi Navalny ogłosił, że 17 stycznia wróci do Rosji z Niemiec, gdzie jest leczony po otruciu sowieckim środkiem chemicznym działającym na układ nerwowy.

 

 

Navalny, który obwinił za atak na Kreml i prezydenta Władimira Putina, powiedział, że pozostanie w Niemczech nigdy nie było dla niego opcją i że „wróci do domu lotem zwycięstwa”.

Navalny zapadł w śpiączkę na pokładzie krajowego lotu z Syberii do Moskwy 20 sierpnia i dwa dni później został przewieziony ze szpitala na Syberii do szpitala w Berlinie. Laboratoria w Niemczech, Francji i Szwecji oraz testy przeprowadzone przez Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej wykazały, że był on wystawiony na działanie czynnika chemicznego z czasów sowieckich.

Kreml zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w ataku i wezwał niemieckich lekarzy do udowodnienia, że ​​został otruty.
Krytyk od lat jest jawnym krytykiem Putina i Kremla, a rosyjskie władze od dawna zarzucają mu fałszywe zarzuty oszustwa i korupcji. Jeszcze w tym tygodniu rosyjska służba więzienna wezwała Nawalnego do aresztowania za złamanie zawieszonej kary. Został skazany w 2014 roku pod zarzutem defraudacji i „prania brudnych pieniędzy", które, jak twierdzi mają podłoże polityczne.

Jego rzecznik, Kira Yarmysh, powiedziała na Twitterze, że ostatnia próba uwięzienia Navalnego została podjęta, aby przekonać go, by nie wracał do domu.
„Wydaje się, że wpadają w histerię, zastanawiając się, co jeszcze zrobić, aby zapobiec powrotowi Nawalnego do Rosji” - powiedziała.

Autor: 
Tłum. Oliwia Starzyńska
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama