Aktywiści z Serbii i świata przedstawili Adriatycką Deklarację Przeciwko Eksploatacji Litu

Reklama

pt., 08/12/2022 - 12:33 -- MagdalenaL

Stowarzyszenie EKO Društvena akcija i ruch Marš sa Drine razem z aktywistami z Portugalii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Argentyny przedstawili dziś Adriatycką Deklarację, która odnosi się do eksploatacji litu i niewłaściwej zielonej transformacji, i ogłosili, że jutro zostanie ona podpisana we wsi Gorne Nedeljice, gdzie firma Rio Tinto planowała eksploatację tego minerału.

Ta deklaracja jest, jak powiedziano na forum, dokumentem, który zakłada solidarne i wspólne działania w walce przeciwko interesowi korporacji, które przez osiąganie zysków zagrażają środowisku.

Aktywistka ruchu „Marš sa Drine”, Bojana Novaković, podkreśliła, że powodem podpisania tej deklaracji jest umacnianie i wsparcie mieszkańców Serbii, „którzy wiedzą, co należy robić, tylko brakuje zasobów”.

„Lit to nie źródło energii. Nie jest tym, z czego produkuje się samochody elektryczne. Lit jest jedynie niewielkim komponentem, którego się do tego używa”, powiedziała Novaković. Podkreśliła, że lokalna strategia marketingowa jest wykorzystywana, aby wydobycie litu zostało przedstawione pozytywnie ze strony firm, które eksploatują ten minerał i z którego mają ogromny zysk, wspominając, że to tak naprawdę coś, co zjednoczyło aktywistów z całego świata.

„Należy się wzajemnie wspierać i internacjonalizować tę kwestię”, powiedziała. Aktywiści podkreślili, że chcą zielonej transformacji, „ale tej, która nie została stworzona na podstawie zysku”. Zieloną transformację widzą jako miejsce, gdzie ludzie są jednakowi i gdzie wszyscy aktorzy mają te same role i cele.

„Obecnie zapobiegamy szkodom w przyszłości i jest to powód, dla którego ta sieć międzynarodowa jest ważna”, powiedział aktywista organizacji EKO Društvena akcija Aleksandar Matković.

Aktywistka z Niemiec, Robin Zoma, podkreśliła, że organizacja, której jest członkiem, walczy o sprawiedliwość społeczną i zieloną mobilność. Przypomniała, że firma Tesla otworzyła fabrykę w Niemczech, która produkuje samochody elektryczne i że ta fabryka znajduje się w miejscu źródła wody pitnej.
„Nie tylko nie szanują standardów ekologicznych, lecz także stworzyli fabrykę, gdzie pracują Polacy za stawkę poniżej minimalnej. Kopalnie litu wpływają na nasz ekosystem. Dostęp do samochodów nie jest równy, bo kto może sobie pozwolić na elektryczny samochód? Chcemy rozszerzyć transport publiczny na wiejskie rejony, aby umożliwić wszystkim równy dostęp do niego”, powiedziała Zoma.
Wspomniano, że obecnie istnieje 30 organizacji z różnych krajów świata, które podpiszą tę deklarację, a organizatorzy wydarzenia podkreślili, że w następnym okresie Deklarację Adriatycką podpiszą także członkowie innych organizacji.

Autor: 
ZELENA-SRBIJA /Tłumacz: Joanna Karbownik
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama