Afryka : Dramatyczny rozwój pandemii

Reklama

ndz., 03/29/2020 - 00:18 -- Anonim (niezweryfikowany)

Dyrektor WHO odpowiedzialna za Afrykę- Matshidiso Rebecca Moeti ostrzegła w miniony piątek przed "dramatycznym rozwojem" epidemii koronawirusa w Afryce, gdzie z SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 zmaga się już niemal 40 krajów (miesiąc temu tylko jeden).

„Z powodu dramatycznego rozwoju, sytuacja na kontynencie jest bardzo niepokojąca. Coraz więcej afrykańskich państw zmaga się z epidemią i w szybkim tempie przybywa zarażonych”, powiedziała dyrektor Moeti w wywiadzie udzielonym kanałowi France24.

Jeszcze miesiąc temu tylko jedno państwo afrykańskie zmagało się z wirusem. Dwa tygodnie później było tych państw 5 i 50 osób zarażonych.

"Teraz, w ostatnich dwóch tygodniach, epidemia objęła 39 krajów. Każdego dnia przybywa zarażonych. W sumie, w Afryce jest już 2.234 zarażonych".

"Zmarło 40 osób, a wyzdrowiało 70”, dodała i wezwała kraje afrykańskie do zintensyfikowania swoich działań we współpracy z innym państwami i WHO.

Domy wielorodzinne

Jak podała w oparciu o dane rządowe agencja AFP, w miniony piątek o godzinie 12:00 w Afryce było już 3.300 zarażonych i ponad 90 przypadków śmiertelnych.

Mimo wprowadzenia przez wszystkie afrykańskie państwa ograniczenia poruszania się, kwarantanny w przypadkach budzących wątpliwości, zakazu zgromadzeń sportowych i religijnych oraz zamknięcia szkół (w 25 krajach), kontynent jest słabo przygotowany na wielki sanitarny kryzys, przyznała Moeti.

Afrykańskie gospodarstwa domowe zamieszkują bardzo liczne rodziny, co praktycznie uniemożliwia spowolnienie szerzenia się wirusa.

Mimo tak złej sytuacji są już jednak pierwsze efekty podjętych wysiłków.

Jeszcze parę tygodni temu tylko dwa afrykańskie kraje posiadały możliwości diagnostyczne. Teraz diagnostyka możliwa jest już w 42 krajach.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama