Afganki będą mogły studiować… ale nie z mężczyznami

Reklama

pon., 09/13/2021 - 15:22 -- MagdalenaL

Fot. Pixabay.com

Talibowie pozwolą chętnym kobietom studiować na uniwersytecie, ale położą kres koedukacji w tych instytucjach, ponieważ jest ona „sprzeczna z islamem”.

– Nasi bojownicy przyjęli na siebie swoje obowiązki [przejmując ponownie władzę] – oświadczył Abdul Baqui Haqqani podczas konferencji prasowej w Kabulu, a następnie podkreślił istotność systemu uniwersyteckiego, podczas gdy Zachód oskarża talibów o to, że chcą zaniedbać edukację. – Od teraz odpowiedzialność za odbudowę kraju spoczywa na uniwersytetach. Jesteśmy pełni nadziei, ponieważ liczba uniwersytetów znacząco wzrosła [w porównaniu z czasami pierwszych rządów talibów (1996-2001)] – podkreślił Haqqani.

– To napawa nas optymizmem na przyszłość, na zbudowanie Afganistanu prosperującego i autonomicznego (…) Musimy dobrze wykorzystać te uniwersytety. (…) Zacznijmy w miejscu, w jakim zostały zostawione [przez rząd obalony w połowie sierpnia] – dodał Haqqani. Potwierdził także, że rząd położy kres zajęciom koedukacyjnym, do tej pory dozwolonym na uniwersytetach.

Obowiązek noszenia burki

– To nie stanowi dla nas żadnego problemu. Ludzie są muzułmanami i to zaakceptują. Zdecydowaliśmy o rozdzieleniu (mężczyzn i kobiet), ponieważ koedukacja jest sprzeczna z zasadami islamu i naszymi tradycjami – stwierdził Haqqani. Według niego koedukacja została narzucona przez prozachodni rząd, który był u władzy przez ostatnie 20 lat, a same uniwersytety domagały się edukacji rozdzielnej.

Nowy rząd talibów w zeszłym tygodniu ogłosił, że pozwoli kobietom studiować na uniwersytetach pod surowymi warunkami, zwłaszcza dotyczącymi ubioru (obowiązek noszenia burki) oraz rozdzielenia mężczyzn i kobiet w oddzielnych grupach lub przez zasłonę na zajęciach, w których uczestniczy niewiele kobiet.

To oświadczenie wzmacnia niepokój niektórych uniwersytetów, które twierdzą, że nie będą miały środków materialnych i finansowych na dostosowanie się do zakazu koedukacji oraz że będzie to mogło zachęcić studentów, przyzwyczajonych do grup mieszanych, do wyjazdu z kraju na studia za granicą.

Komunikat martwi także UNESCO, które oceniło, że „ogromne” postępy poczynione w Afganistanie od 2001 r. w kwestii edukacji są „zagrożone” pod rządami talibów. Organizacja ostrzegła także o ryzyku „katastrofy pokoleniowej”, która może wpłynąć na rozwój kraju „na lata”.

Autor: 
Tłum.: Ewa Ludera
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama