Adenowirus jak „Koń Trojański” powoduje samozniszczenie komórek nowotworowych od wewnątrz

Reklama

wt., 06/08/2021 - 13:03 -- MagdalenaL

                                         Zdjęcie: PHOTOCREO / Michał Bednarek

 

Naukowcy opracowali technikę, która sprawia, że nowotwory „popełniają samobójstwo” od wewnątrz.  Oprócz tego, że jest ona bardzo obiecująca, jeśli chodzi o leczenie raka, to będzie mogła również pomóc w walce z wirusami, w tym także z Covid-19.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii właśnie dokonał wielkiego przełomu w dziedzinie medycyny, w szczególności w walce z rakiem. Zespół szukał sposobu na infiltrację komórek rakowych próbując doprowadzić je do samozniszczenia

Wyniki ciężkiej pracy okazały się bardzo obiecujące. W opublikowanym niedawno artykule naukowcy opowiedzieli w jaki sposób udało się im to osiągnąć. Oznajmili w szczególności, że zajmowali się badaniami nad wirusem układu oddechowego z rodziny adenowirusów. Został on przez nich zmodyfikowany w taki sposób, aby mógł transportować geny z substancjami terapeutycznymi. Następnie twór wykorzystany został jako koń trojański do dostarczenia swoich genów do komórek nowotworowych.

Uderzać bezpośrednio w nowotwory

Proces zakończył się samozniszczeniem nowotworów po tym, jak adenowirus spowodował, że chora komórka, do której wniknął zaczęła wytwarzać przeciwciała skierowane przeciwko sobie samej. Technika ta, której nadano nazwę SHREAD, od SHielded, REtargeted ADenovirus, co oznacza „przekierowany ochronny adenowirus”, stanowi niezwykle interesującą możliwość walki z rakiem. Metoda ta różni się od chemioterapii i radioterapii i okazuje się być bardziej skuteczna, ponieważ środki terapeutyczne celują bezpośrednio w komórki nowotworowe zamiast krążyć we krwi. Dzięki temu można zredukować skutki uboczne.

„Składniki aktywne, takie jak przeciwciała terapeutyczne lub substancje przekaźnikowe, pozostają dokładnie w tym miejscu, gdzie są potrzebne w organizmie zamiast być wprowadzane do krwiobiegu, gdzie mogą uszkadzać organy i zdrowe tkanki”. To zdaniem Andreasa Plückthuna, kierującego grupą badawczą, bardzo krzepiąca informacja (raport dostępny w Science Daily).

Testy na gryzoniach

Badacze przetestowali metodę SHREAD na myszach, u których rozwijał się rak gruczołów sutkowych. Wykorzystali oni adenowirusy do zmuszenia komórek nowotworowych do wytwarzania trastuzumabu. Po kilku dniach zespół zaobserwował, że zwierzę wyprodukowało to monoklonalne przeciwciało, klinicznie zatwierdzone do leczenia raka piersi.  

Kawałek guza spreparowany w sposób zapewniający całkowitą przeźroczystość i przeskanowany skanerem 3D (czerwone: naczynia krwionośne, turkusowe: komórki nowotworowe, żółte: przeciwciała terapeutyczne). Zdjęcie: Plückthun Lab

Ponadto ilość przeciwciał powstałych w obszarze zajętym przez raka była znacząco większa w porównaniu z ilością uzyskaną po zastosowaniu konwencjonalnej metody leczenia. Natomiast stężenie przeciwciał we krwi było względnie niskie, zmniejszając ryzyko skutków ubocznych. Po uzyskaniu tych ciekawych wyników naukowcy oceniają możliwość wykorzystania tej techniki do podawania bardzo silnych leków uznawanych do tej pory za zbyt toksyczne.

Obiecujący trop, który może pozwolić opracować terapię przeciw Covid-19

Technologia SHREAD to nie tylko optymistyczna perspektywa dla leczenia raka. Może ona również stanowić wielki przełom w walce z Covid-19. Wirus oddechowy odpowiedzialny za transportowanie genów ze środkami terapeutycznymi mógłby dostarczyć je bezpośrednio do płuc. Należy zauważyć, że kilka szczepionek przeciw nowemu koronawirusowi działa w podobny sposób. Tak jest mianowicie w przypadku szczepionki AstraZeneca, Johnson & Johnson, czy też rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Jednakże metoda SHREAD nie została jeszcze wdrożona.

„Zastosowanie u pacjenta terapii SHREAD w postaci aerozolu do inhalacji mogłoby umożliwić celowane wytwarzanie przeciwciał przeciwko Covid w komórkach płuc.

Innymi słowy tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne”, poinformowała Sheena Smith, badaczka z tytułem doktora uczestnicząca w badaniach. Według badaczy z uniwersytetu w Zurychu metoda inhalacyjna ma wiele zalet praktycznych, Mogłaby ona na przykład poprawić dostępność terapii antycovidowych oraz ułatwić szczepienie.

Autor: 
Marc Odilon , tłumaczenie: Zuzanna Duda
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama