95 urodziny pogrążonej w żałobie Elżbiety II, większego świętowania nie będzie

Reklama

śr., 04/21/2021 - 14:26 -- MagdalenaL

Jedna z ostatnich fotografii Elżbiety przed śmiercią męża. Później królowa przyoblekła się na czarno. Foto: Reuters

Brytyjska królowa Elżbieta II zaledwie kilka dni po pogrzebie swojego męża obchodzi 95 urodziny. Ze względu na okres żałoby oraz pandemię okazały jubileusz będzie świętować w gronie najbliższej rodziny – bliski

Na zamku w Windsorze, gdzie od roku mieszka Elżbieta i gdzie niecałe dwa tygodnie temu zmarł jej mąż, książę Filip – pochowano go w sobotę, jak wiadomo – miała z nią zostać garstka krewnych, którzy będą jej towarzyszyć również w czasie jej urodzin.

W odróżnieniu od obchodów z poprzednich lat, kiedy pałac Buckingham wyróżniał ten dzień, chociażby publikując zdjęcie królowej z czasów dzieciństwa bądź młodości, w tym roku zdaniem ekspertów nie można tego oczekiwać, ponieważ „nakazany” dwutygodniowy okres głębokiej żałoby zakończy się dopiero w piątek.

Jeszcze przed śmiercią Filipa Pałac nie planował żadnych większych wydarzeń z okazji 95 rocznicy urodzin królowej, gdyż w centrum tegorocznych uroczystości musiałby znaleźć się też zmarły niedawno Filip, który 10 czerwca sam obchodziłby okrągłe, setne urodziny. Na Wyspach już od kilku miesięcy trwają przygotowania do obchodów 75-lecia panowania Elżbiety II (stanie się to w lutym następnego roku), ale po śmierci Filipa nasiliły się obawy o stan zdrowia królowej, swoje dodała również pandemia, której końca nie widać, dlatego także te uroczystości prawdopodobnie nie odbędą się na tak szeroką skalę, jak początkowo zakładano.

Z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się COVID-19 już drugi raz z rzędu została odwołana tradycyjna czerwcowa defilada wojskowa Trooping the Colour, będąca jednocześnie oficjalnym uczczeniem dnia urodzin monarchini.

Rodzina Cambridge na przełomie kwietnia i maja będzie miała kilka powodów do świętowania: na 23 kwietnia przypadają urodziny najmłodszego, Ludwika, 2 maja sześć lat skończy Karolina, a 29 kwietnia ich rodzice będą świętować 10 rocznicę ślubu. Foto: AP

Mowa tu o tradycji sięgającej XVIII wieku. Mianowicie ówczesny król Jerzy II swoje urodziny obchodził w listopadzie, a więc w czasie, gdy pogoda nieszczególnie sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Wpadł więc na pomysł „połączenia” dnia urodzin z tradycyjną paradą wojskową, odbywającą sią każdego lata. W ten sposób od 1748 roku urodziny monarchy świętowane są co roku w drugą sobotę czerwca.

Pałac zasugerował niedawno, że okrojona wersja parady być może odbędzie się na zamku w Windsorze, lecz publiczność najprawdopodobniej nie będzie mogła jej śledzić na żywo.

Królowa nie jest jednak jedyną, która świętuje w tych dniach – w piątek (w Dzień Świętego Jerzego, patrona kraju) wypadają trzecie urodziny prawnuka Elżbiety Ludwika (trzeciego dziecka Williama i Kate), natomiast w kolejnym tygodniu (29 kwietnia) małżonkowie z Cambridge będą obchodzić dziesiątą rocznicę ślubu.

Autor: 
T. K. B. / Tłumaczenie: Małgorzata Pabich
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama