2 miliony ludzi w Niemczech marznie we własnych czterech ścianach

Reklama

pon., 02/15/2021 - 18:39 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Ole Spata / picture alliance / dpa

Dane Federalnego Urzędu Statystycznego pokazują, że wielu ludziom zabrakło ostatnio pieniędzy, żeby dobrze ogrzać mieszkanie. Kto jest szczególnie dotknięty tym problem? I jak wygląda to w innych europejskich państwach?

 

Zima w Niemczech nie odpuszcza. Temperatury spadają jednak nie tylko na zewnątrz: dla wielu ludzi ciepłe mieszkanie to wcale nie jest oczywistość. Pokazują to najnowsze dane Federalnego Urzędu Statystycznego. Według nich w Niemczech mieszka ok. 2 milionów ludzi, których nie stać na dostateczne ogrzanie mieszkania. Dotyczy to 2,5 % ludności, a liczby te wzrosły już w 2019 roku.

Najczęściej marzną samotnie wychowujący rodzicie i ich dzieci: 7% obywatelom mieszkających w takich gospodarstwach domowych, brakuje pieniędzy aby dostatecznie dobrze ogrzać swoje mieszkania i domy. Także samotni ludzie narażeni są częściej na takie problemy.

W porównaniu jednak do lat poprzednich, sytuacja uległa poprawie, w roku 2009, 5,5 % Niemców, podawało, że nie stać ich na ogrzanie mieszkań.

W innych krajach europejskich, sytuacja jest jednak jeszcze gorsza. W całej Unii Europejskiej liczba cierpiących z powodu nieogrzanych mieszkań wynosiła 6,9% obywateli. Problem ten dotykał najczęściej mieszkańców Bułgarii (30,1%), Litwy (26,7%) i Cypru (21%). W Szwecji, Austrii i Finlandii cierpiało w tej przyczyny najmniej ludzi, w każdym z wymienionych krajów było to ok. 2% ludności.

Autor: 
Tłum. Marta Rzany
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama